zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Čas neomezených možností ve Zlíně

Čas neomezených možností ve Zlíně

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Na jedenáct premiér, z toho na deset českých, se mohou v nové 63. sezoně těšit návštěvníci Městského divadla Zlín. Ve Velkém sále je čeká například zábava u retro muzikálu Eva tropí hlouposti, legrace se Švejkem nebo „klasika“ v podobě románové kroniky Rok na vsi. Z čeho vybírat bude i na komornějších scénách Studia Z a Divadélka v klubu. Novou sezonu se sebevědomým podtitulem Čas neomezených možností slavnostně yah8jil ředitel divadla Antonín Sobek s první dámou Zlína Irenou Ondrovou 2. září v 19 hodin. Následovala obnovená premiéra jednoho z nejúspěšnější titulů zlínského divadla posledních let – melodramu J. A. Pitínského naplněného bojem rozumu s vášní, příběhu spalující lásky, zhoubné žárlivosti a nevyhasínající touhy po pomstě Smrt Hippodamie.

Výsostné scénické hudební drama Smrt Hippodamie podle třetí části slavné trilogie Jaroslava Vrchlického a Zdeňka Fibicha je společným projektem Městského divadla a Filharmonie Bohuslava Martinů. Vznikl při příležitosti 60. výročí vzniku obou těchto uměleckých těles a na zlínském jevišti měl premiéru v únoru 2006. Inscenace sklidila nebývalý ohlas a patří k nejúspěšnějším titulům zlínského divadla posledních let. Helena Čermáková byla za roli královny Hippodamie v nejužší nominaci tří hereček na Cenu Thálie 2006 v oboru činohra. Inscenace obsadila čtvrté místo v anketě Divadelních novin a získala Cenu diváků ČT při udílení Cen Alfréda Radoka. Tvůrci inscenace byli oceněni za mimořádný kulturní počin Radou Zlínského kraje Pamětní listinou. Hra bodovala i v divácké anketě Aplaus. Smrt Hippodamie natočila a odvysílala i Česká televize. Na inscenaci se podílí 90 umělců, z toho více než 50 hudebníků. Vedle Heleny Čermákové mohou v Hippodamii diváci vidět například Dušana Sitka, Radovana Krále, Gustava Řezníčka, Pavla Leicmana a Petru Hřebíčkovou.

Historickým okamžikem bude i zářijová návštěva ukrajinského Lvova. Soubor v tamním unikátním a po kulturní i památkové stránce významném Lvovském národním akademickém divadle opery a baletu S. Krušelnické vystoupí s melodramem Smrt Hippodamie 6. září. Zlíňané tak oplatí loňskou zářijovou návštěvu, kdy do Zlína z Ukrajiny přijelo 45 tanečníků a padesátičlenný orchestr s nevšedním baletním představením Cesare Pugniho Esmeralda.

Další premiéra sezony Opice Žofka je naplánovaná na 27. září odpoledne a patřit bude nejmenším divákům. Žofka Orangutanová (Petra Hřebíčková), neobyčejně chytrá, sympatická, spravedlivá a vynalézavá opička je oblíbenou hrdinkou knížek Miloše Macourka a dětských večerníčků. Se svými zvířecími kolegy a kamarády Karolínou Myšovou (Romana Julinová), Květoslavem Slonem (Rostislav Marek), Bořivojem Pandou (Josef Koller), Emilem Tučňákem (Dušan Sitek) a Standou Klokanem (Pavel Vacek) tvoří v Zoologické zahradě nerozlučnou a nepostradatelnou partu. Kromě toho, že Žofka dovede vymyslit nejednu báječnou zábavu, umí také vyřešit kdejakou zapeklitou situaci. A že se jich v ZOO přihodí hodně! Děti a jejich doprovod budou svědky dvou příběhů ze slavných činů Opice Žofky. Nejprve uvidí Jak Žofka pořádala maškarní ples a poté i Jak Žofka odhalila zloděje. Chybět nebudou ani písničky. Inscenaci v dramatizaci Jany Kafkové již v těchto dnech se souborem připravuje režisér a umělecký šéf divadla Dodo Gombár ve spolupráci s výtvarnicí Hanou Knotkovou a s hudbou Davida Rottera.

Následující česká premiéra režiséra Jana Mikuláška, vnuka básníka Oldřicha Mikuláška, Charlie ve světlech moderní doby (11. 10.) bude věnována už dospělému publiku a bude skýtat divadelní pohled na největšího filmového komika. „V Chaplinově životě se stejně jako v jeho tvorbě fantasticky mísí bolest a komika, smutek a humor. Směšně neveselé a nevesele směšné bylo i celé 20. století, kterým postava Charlieho v buřince prochází jako věčný tulák, jako svědek a zároveň spolutvůrce jedné epochy...,“ nastínil podobu představení dramaturg Vladimír Fekar. V titulní roli Tuláka Charlieho diváci spatří Radovana Krále. Například Chaplinova bratra bude hrát Luděk Randár, matku a manželku Oonu Helena Čermáková.

Prvorepublikový muzikál režisérky Hany Mikoláškové Eva tropí hlouposti bude mít ve Velkém sále premiéru 29. 11. „Když v roce 1933, v pouhých sedmnácti letech, začala gymnazistka Věra Němotová pod pseudonymem Fan Vavřincová psát svůj první humoristický román Patsy tropí hlouposti a na pokračování ho vydávat v časopise Ahoy, netušila, že už v roce 1939 vznikne na základě jejího příběhu v režii Martina Friče vůbec první filmová bláznivá komedie v české kinematografii s famózní Natašou Gollovou v titulní roli. Humor Fan Vavřincové, autorky seriálu Taková normální rodinka, scénáře k Hotelu Modrá hvězda a mnoha dalších humoristických scénářů a knih, přitahuje generace filmových a televizních diváků. Nyní se její slavná komedie vydá i na divadelní jeviště,“ uvedla režisérka. „Nezkrotitelná a temperamentní mladá dívka Eva po návratu z penzionátu chce udělat radost své starostlivé tetě Pa tím, že pro ni sežene od továrníka Záhorského návod na pěstování růže. Její bláznivé nápady uvádějí okolí do rozpaků,“ připomněla děj Mikolášková, která chce komedii okořenit množstvím písní v prvorepublikovém duchu a vytvořit tak divákům jedinečný zážitek. „Eva, která tropí hlouposti, byla odjakživa mým snem. Vždycky jsem si přála být uvolněná, spontánní, hravá, zdravě naivní, vtipná, pohotová, odvážná a hlavně při vší nepřekonatelné ztřeštěnosti stále tak elegantní, jako Nataša Gollová ve stejnojmenném filmu. Jen skutečná dáma si totiž může dovolit být absolutní pošuk a rapl. A jen skutečně dobrá komedie mi může dát pocit, že všechno se dá zvládnout a všemu čelit. Chce to jen nebát se být "crazy". Inscenace Eva tropí hlouposti by měla být poctou Nataše Gollové, Fan Vavřincové, Oldřichu Novému a všem, kdo uměli lidi v časech těžkých rozesmát a učinili tak svět aspoň na chvíli pochopitelným,“ dodala režisérka.

Poslední premiérou ve Velkém sále v letošním roce bude jevištní adaptace poslední novely nejpopulárnějšího současného českého prozaika Michala Viewegha Andělé všedního dne v režii Petra Štindla. V roce 2009 se mohou diváci těšit na románovou kroniku Rok na vsi bratří Mrštíků, divadelní fresku o snech, nadějích a úzkostech Merlin aneb pustá zem nebo na slavného Haškova Švejka.

Předplatné se prodává v pokladně divadla a návštěvníci si mohou vybrat z několika jeho typů tak, jak jim to nejvíce vyhovuje. Oproti nepravidelným návštěvníkům budou mít řadu výhod, například výraznou slevu, své stálé místo na všechna představení a další. Předplatenku lze také darovat nebo půjčit jiné osobě. Podrobné informace jsou zveřejněny na webu divadla (www.divadlo.zlin.cz) a v katalogu předplatného, který je zdarma k dostání v pokladně divadla a na mnoha dalších místech v regionu.

8.9.2008 22:09:09 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na celý článek

další články...