zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pro divadelníky – tipy České televize na 13. týden

Z filmu Richard III.

autor: archiv   

Richard III./ 27. března 23:25 hod., ČT2

V Anglii třicátých let 20. století zuří občanská válka, která končí zavražděním krále. Země, vyčerpaná léty bojů, nutně potřebuje klid a mír. Naštěstí nový panovník - Edward - má se svou americkou manželkou tři děti, takže se zdá, že o trůn bude na řadu dalších generací postaráno. Je tu však ještě Edwardův mladší bratr, charismatický a po moci prahnoucí Richard, vévoda z Gloucesteru. Richard, jemuž příroda odepřela fyzickou krásu a zdraví, jehož však místo toho obdařila odzbrojujícím šarmem, odvahou, vtipem - a podlostí. Vlastnostmi, které mu dokáží získat přízeň žen a oddanost mužů. A ten si budoucnost země představuje úplně jinak...
"Kdyby Shakespeare žil dnes, psal by filmové scénáře", říká Richard Loncraine, spoluscenárista a režisér jedné z nejnovějších verzí klasické Shakespearovy tragédie. Verze, jejíž text je ryze shakespearovský - i když pochopitelně zkrácený - její kontext však zcela moderní a povědomý. Snímek, jehož děj je zasazený do imaginární Anglie třicátých let dvacátého století, bohatě využívá ducha, stylu i hudby tohoto období, právě tak jako atmosféry latentně narůstající tyranie v Evropě. Loncraine chtěl vytvořit zcela unikátní obrazovou stránku filmu a s pomocí imaginativní výpravy Tonyho Burrougha a citlivé kamery Petera Bizoua se mu podařilo dokázat, že i současná filmová adaptace Shakespeara může dosáhnout filmařské dokonalosti. Použil k tomu všech dostupných prostředků, včetně počítačové animace, s jejíž pomocí například dokázal přemístit prostředí, v nichž natáčel - a bylo jich více než čtyřicet! - do zcela nových lokalit. (Nádraží St. Pancras, kam umístil jeden z paláců, se například ocitlo na břehu Temže, brightonský Pavilion, ležící v centru města, na břehu moře, atd.)
"Stylizoval jsem ten film do koktejlu obrazů dvacátého století a dialogů šestnáctého století, tak, aby tomu lidé dokázali věřit. Chtěl jsem vytvořit verzi, kterou by přijali i ti, kdo se Shakespeara bojí. Protože Shakespeare nebyl elitářský autor. Psal pro obyčejné lidi a já jsem chtěl, aby ten film byl srozumitelný pro každého."
Originalita tohoto tvůrčího přístupu přilákala ke spolupráci na filmu výkvět britského herectva. Od Iana McKellena - který spolu s režisérem napsal scénář - přes Jima Broadbenta, Nigela Hawthornea, Kristin Scott Thomasovou, až po Maggii Smithovou a řadu dalších.
Loncraineův Richard získal řadu prestižních filmových cen, mj. Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně či nominaci na dva Oscary (za výpravu a kostýmy).

Ceny Thálie 2007/ 29. března 20.00 hod., ČT1

Slavnostní udílení již patnáctého ročníku Cen Thálie 2007, které vyhlašuje Herecká asociace, se uskuteční v historické budově Národního divadla v Praze a proběhne v těchto kategoriích: činohra, opera, balet, opereta a muzikál, a to zvlášť za mužský a ženský umělecký výkon.
Vedle výročních cen budou uděleny ještě tři oborové ceny za celoživotní mistrovství, cena pro mladého činoherce do 33 let a zvláštní cena Kolegia pro udělení Cen Thálie. Ceny Thálie 2007 budou předávat nositelé cen za rok 2006, mj. Vilma Cibulková, Tomáš Töpfer, Adéla Pollertová, Jan Fousek, Radka Coufalová. Slavnostní večerem nás opět provede Antonín Procházka.

Divadlo žije! České scény/ 30. března 22.25 hod., ČT2

Francouzský divadelník španělského původu José Manuel Cano Lopéz nastudoval v Klicperově divadle v Hradci Králové inscenaci "Já, Don Quijote de la Mancha". Její základ tvoří slavný Cervantesův román a esej Thomase Manna Plavba s Donem Quijotem.
Magdalena Frydrychová (*1982) patří mezi nejvýraznější talenty současné české dramatiky. Její hru Dorotka, která loni získala Cenu Evalda Schorma, uvedlo Švandovo divadlo.
Pavel Kikinčuk vytvořil hlavní roli v komedii Václava Štecha Deskový statek, která se řadu let s úspěchem hráje v Činoherním klubu a kterou budete moci zanedlouho vidět na televizních obrazovkách.
Z dalších tipů na nové inscenace českých divadel jsme pro vás vybrali například adaptaci bestselleru Vyhoďte ho z kola ven, neboli Přelet nad kukaččím hnízdem v Divadle pod Palmovkou, slavné Bergmanovy Scény z manželského života, které má repertoáru mladoboleslavské divadlo, či příběh jasnovidce a telepata, který dal své schopnosti do služeb nacistického Německa, tedy adaptaci slavného románu Liona Feuchtwangera Bratři Lautensackové, kterou uvedlo mostecké divadlo.
Chybět nebude pozvánka na tradiční jarní hostování Slovenského národního divadla v Praze, pohled do zákulisí, či soutěž o vstupenky na představení dle vlastního výběru do kteréhokoli divadla v českých krajích.

25.3.2008 00:03:21 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...