zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marie a Sabina bojují o muže

Z inscenace Marie a Sabina

autor: archiv divadla   

Od dubna uvádí činohra Moravského divadla v Olomouci hru Viliama Klimáčka Marie Sabina, kterou s herci souboru činohry nastudoval významný polský divadelní a filmový režisér Andrzej Celiński. Po inscenacích v pražském DISKu a posléze v Divadle Petra Bezruče v Ostravě v roce 2005 se jedná teprve o třetí české uvedení tohoto textu.
Děj Marie Sabiny se odehrává vysoko v Tatrách. V pásmu nad hranicí kosodřeviny, kde neplatí lidské zákony a začíná moc Boží, stojí sanatorium pro plicní choroby. Kdysi tu zemřel mladý básník Jiří, ale teď už se tady léta neobjevil žádný pacient. Zato lékařů tu v ne¬dlouhé době zahynulo již osm! V podivném bezčasí zde spolu se svou matkou, čarodějkou, žijí dvě sestry: Marie a Sabina – dvě násilím rozdělené bytosti, dvě jména spojená v jedno. První je závislá na svém šicím stroji, druhá vᚬnivě bubnuje na bicí. A obě chtějí zoufale poznat lásku…

„Když jsem si Marii Sabinu poprvé přečetl, rozhodně jsem ji neměl vůbec chuť inscenovat. Pak jsem se ale do hry začetl znovu a zjistil jsem, že se jedná o velmi moudrý text. Začalo se mi najednou vyjevovat spousta motivů, které nebyly při prvním čtení viditelné. Myslím, že po Brechtovi a Ionescovi je Klimáček prvním dramatikem, který sděluje řadu zásadních věcí o rozkladu našeho světa. Navíc je to titul, který dává režisérovi šanci ponořit se do různých poloh. A tak se pro mě Marie Sabina stala velkou výzvou,“ komentuje setkání s Slimáčkovým textem režisér Andrzej Celiński.

Tvůrci se soustředili na přesné obsazení jednotlivých rolí. Téměř měsíc jezdili do Olomouce na jednotlivá představení, aby si o hercích udělali vlastní představu. „Myslím, že jsme měli šťastnou ruku,“ říká Andrzej Celiński a dodává: „Mé dojmy ze spolupráce s olomouckým souborem jsou velmi dobré. Všichni jdou do věci s nasazením. Jsou navíc velmi kreativní, a tak se s nimi skvěle pracuje.“

Dvojčata Marii a Sabinu pak tvůrci obsadili tak trochu proti jejich typu Lenkou Ouhrabkovou a Vlaďkou Včelnou. Velmi náročnou roli ztvárňuje také herečka Naďa Chroboková. Její Matka je netypickou čarodějnicí své doby. Jako by žila stále ukotvena v minulosti – v magických šedesátých letech, v éře new age a hippies. Také ostatní herci své role pojali s plným nasazením. Miroslav Hruška se jako Doktor II. na scéně vůbec nešetří a svou tragikomickou postavu ztvárňuje s nesmírným fyzickým nasazením. Tvůrci navíc připsali také postavu prvního doktora, do které obsadili Václava Bahníka (ztvárňujícího i postavu Wilhelma Conrada Röntgena). Ladislav Špiner s parodickou nadsázkou ztvárňuje slovenského pašeráka Jacka, Dušan Urban zase horského četníka a Jaroslav Krejčí horského hospodského Mojšeho. Nezanedbatelnou úlohu v tomto snovém světě má rovněž Zdeněk Svobodník coby zakletý svišť Walter.

7.5.2007 01:05:43 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zveme ...

Trochu buřtový, trochu medový večer

Buřty v medu (Foto: Dan Drahotský)

Soubor Kozel ve fraku, který se věnuje tvorbě na poli pantomimy a pohybového divadla, uvádí novou inscenaci Bu ...celý článek


Boha v Las Vegas uvede Divadlo Na zábradlí

Bůh v Las Vegas (Julie Hrnčířová)

Divadlo Na zábradlí připravuje poslední premiéru sezony – v režii tandemu Petr Erbes a Boris Jedinák pop ...celý článek


Michael Sheen v pyžamu v jubilejní hře NT Live

Michael Sheen (Nye)

Michael Sheen je znám především z rolí Tonyho Blaira ve filmu Královna či anděla v seriálu Dobrá znamení, sám ...celý článek


Na jevišti se objeví Věštkyně

Věštkyně

Na jeviště Divadla Na Fidlovačce přichází hostující inscenace Věštkyně. V hlavních rolích bláznivé komedie div ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru celý článek

další články...