Divadelní tipy 12. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekTiché kroky
Nezapomenutelná Viktorka a výrazná herečka Libuše Geprtová ve vzpomínkách V. Peterkové, Z. Maléřové, J. Preissové, J. Přeučila, O. Vlacha, S. Zindulky a dalších (2007). Režie T. Kábele. Její erbovní rolí byla Viktorka v televizním zpracování Babičky. Rodinnou historii Libuše Geprtové poznamenala brzká úmrtí na onkologická onemocnění, ani jí samotné se tento osud nevyhnul. Byla nekompromisní a nedokázala se podbízet. Pečlivě střežila své soukromí a citový život soustředila na jediného syna. O Libuši Geprtové hovoří Z. Maléřová, J. Přeučil, V. Peterková, O. Vlach, S. Zindulka, J. Preissová, C. Höschl, M. Horanský a další.
Vysílání: 19.3., 01.20 hod., ČT1
Neobyčejné životy - Jaroslava Adamová
Životní a profesní příběh Jaroslavy Adamové, mimořádné herečky poválečného období a nezkrotné představitelky vypjatých dramatických rolí od jejíhož narození nedávno uplynulo 100 let (2009). Připravili M. Loucká a M. Kubala. I když hrála v životě řadu matek, nikdy nehrála maminky. A už vůbec se jí vyhnuly moudré babičky s batolátky v náručí. Nepochybně by je i odmítla hrát. Svým odmítáním rolí byla pověstná. Věděla, kdo je, co může a co chce. Paní Jaroslava Adamová (*15. 3. 1925 – †16. 6. 2012) – heroina, sarkastický komik, herečka s mimořádným citem pro plasticitu slova a vznosné gesto. Komplexnost jejího talentu se popisuje ve zkratce dost těžko. Asi i proto, že stejnou měrou vycházela z jejího srdce, mozku a duše. Začínala po druhé světové válce ve Vinohradském divadle, ale největší část svého profesního života strávila v Městských divadlech pražských, když před tím prožila krásná léta v ABC Jana Wericha. Byla hvězdou pražské Violy a zářila ve filmech Petra Weigla. Chránila své soukromí jako málokdo a dokázala být nepříjemná, když cítíla neupřímnost. Sama na ni neměla čas. O to vzácnější byly chvíle, kdy sama o sobě vyprávěla. Bylo to znamení velké důvěry v druhého člověka.
Vysílání: 20.3., 10.35 hod., ČT1
Úsměvy Mileny Steinmasslové
Dnešním hostem J. Hanzlíka je oblíbená herečka, která dnes slaví 70. narozeniny (2005). Režie P. Vantuch. Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude herečka Milena Steinmasslová. Povídat si budou o jejích prvních rolích jak ve filmu, tak v televizi. Chybět nebude ani povídání o divadelní práci. V rozhovoru zazní také řada vzpomínek na herecké kolegy a vše bude, jako již tradičně, doplněno řadou filmových a televizních ukázek. Připomeneme si její roli v seriálu Ranč U Zelené sedmy, dále pak role z filmů Už zase skáču přes kaluže, Jak utopit Dr. Mráčka nebo v televizním přepisu povídky Karla Čapka Zločin na poště. Pořad uvádíme u příležitosti významného životního jubilea této oblíbené herečky.
Vysílání: 21.3., 15.30 hod., ČT1
Úsměvy Simony Stašové
Dnes J. Hanzlík přivítá oblíbenou herečku, která nedávno oslavila 70. narozeniny (2002). Režie P. Vantuch. Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude oblíbená herečka Simona Stašová. V úsměvném dialogu si povídají o tom, jak se dostala k divadlu, o filmových a televizních rolích. V ukázkách se podíváme na některé z nich, například z filmu Pelíšky či z televizních seriálů Sanitka, Uctivá poklona, pane Kohn nebo Panoptikum Města pražského. Pořad uvádíme k hereččiným nedávným 70. narozeninám.
Vysílání: 22.3., 09.05 hod., ČT1
Opakování: 28.3., ČT1
Příběhy slavných - Saša
Legenda divadelního a filmového herectví Saša Rašilov ožije ve vzpomínkách vnuků Saši a Václava, L. Skořepové, Z. Procházkové, J. Mixy, F. Černého, P. Jirase, O. Suchého, R. Stodůlky a mnoha dalších (2008). Dokument J. Rásochy. Saša Rašilov, vlastním jménem Wenzel Rasch Ritter von Hessen, tedy Václav Rasch, rytíř Hessenský, český herec první poloviny dvacátého století, výtečný komik a geniální mystifikátor. Člověk vznešeného jména, který sám aristokratický život nikdy nepoznal. Narodil se do obyčejné rodiny a žižkovský genius loci Rašilova výrazně utvářel. Toto prostředí plodilo drsný a přímý humor, který byl pak v hereckém projevu Saši Rašilova už navždy patrný. V letech po skončení první světové války prochází kabaretem, na prknech Národního divadla v Praze pak ztvární mnohé významné role. Dokument sleduje dvě linie: hledání odkazu a kořenů. Průvodci jsou kromě vnuků Saši a Václava také L. Skořepová, M. Nesvadba, S. Fišer, J. Pleskot, prof. F. Černý. Filmovou kariéru připomenou a zhodnotí historikové P. Taussig, J. Jiras a J. Mixa.
Vysílání: 23.3., 00.30 hod., ČT1
Jako lvi aneb Sestup a vzestup pana B.
Černá komedie o principech kapitalismu a panu B., který o nich nepochybuje. Hrají: K. Bartoš, M. K. Hochman, O. Jiráček a J. Čížek. Brechtovský odstup a český humor. Divadelní hra R. Sikory v nastudování souboru Lachende Bestien a režii M. Háby. Hrdinou černé komedie Jako lvi aneb Sestup a vzestup pana B. je, jak název napovídá, pan B. (Kryštof Bartoš). Bezskrupulózní zaměstnanec banky, který se hodlá vypracovat a být úspěšný a bohatý. Svého snu se nevzdá ani když v důsledku úrazu a následného pobytu v nemocnici skončí jako bezdomovec na ulici. Satiru o tom, jak principy kapitalismu odlidšťují společnost, napsal jeden z nejpřekládanějšího současných českých dramatiků Roman Sikora a pod hlavičkou Lachende Bestien nastudoval Michal Hába. Režisér Michal Hába patří k nejvýraznějším současným divadelním režisérům. Kromě režií ve stálých divadlech vede nezávislé uskupení Lachende Bestien, které se za víc než deset let existence esteticky a názorově vyprofilovalo a stalo se značkou chytrého divadla, které baví a provokuje k přemýšlení o problémech současného světa.
Vysílání: 17.3., 20.15 hod., ČT art
Simona Stašová
Herečka, jejíž jméno je zárukou úspěchu filmu či seriálu, vidí těžiště své práce především na divadelních prknech (2012). Portrétní dokument uvádíme k příležitosti jejího dnešního významného jubilea. Dále účinkují její blízcí, K. Smyczek, Z. Kaloč, T. Masopust a další. Režie R. Lokajová. Když s herectvím začínala, byla to pro mnohé prostě „Bohdalčina dcera". To není příjemný ani snadný startovací prostor. Postupně vyzrála a vnímáme ji jako tu, která všechny svým talentem, temperamentem i silnou vůlí přesvědčila o jedinečnosti svého umění. Jako ostatně mnoho hereckých potomků se i ona vydala na dráhu jednoho z rodičů. Co na ní překonala i zvládla, je obdivuhodné. Sama nazvala v jednom rozhovoru své povolání „trh s city". Je obdivuhodné, jak je dokáže stále rozdávat každý den z mnoha jevišť, z filmového plátna a televizní obrazovky. Vždyť co by byly Pelíšky bez načesané maminky.
Vysílání: 19.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 23.3., ČT art
Král Lear
I pes, když má úřad, má nad tebou moc. Britskou filmovou adaptaci Shakespearovy tragédie uvádíme k příležitosti nedožitých stých narozenin filmového a divadelního režiséra Petera Brooka a nedožitých sedmdesátých pátých narozenin překladatele Jiřího Joska (1970). Hrají: P. Scofield, A.-L. Gaboldová, I. Worthová, C. Cusack, S. Engelová, R. Lloyd, T. Fleming, I. Hogg, J. MacGowran, A. Webb a další. Režie Peter Brook (V anglickém znění s titulky). Adaptace Shakespearovy tragédie vypráví o králi, který rozdá království dvěma proradným a krutým dcerám a zapudí třetí, jejíž lásku pochopí, až když se sám dostane na dno lidské bídy. Peter Brook ve svém černobílém snímku předestírá apokalyptický obraz světa, který se vymkl mravnímu řádu a řítí se do propasti. Titulní roli ve filmu ztvárnil Paul Scofield. Jedna z nejznámějších Shakespearových „královských“ tragédií vyrůstá z pohádkového půdorysu. Pošetilý král nepochopí cenu pravdy, podlehne pochlebování, a proto vydědí svou dosud nejoblíbenější dceru Kordelii, která neodpoví podle jeho představ na otázku, jak jej má ráda. Shakespeare ovšem toto téma povýšil na úroveň podobenství o pošetilém stáří i bezohlednosti, jaká může panovat i v nejužší rodině, zvláště pokud vstupují do hry mocenské aspekty. Film uvádíme k příležitosti nedožitých stých narozenin filmového a divadelního režiséra Petera Brooka a nedožitých sedmdesátých pátých narozenin překladatele Jiřího Joska, v jehož překladu Shakespearovo drama uvidíte.
Vysílání: 22.3., 20.15 hod., ČT art
Magický Činoherní klub: Příchody a odchody
Dokumentární cyklus o legendární pražské divadelní scéně, od jejíhož založení letos uplyne 60 let. Bouřlivá politická situace po okupaci v roce 1968 výrazně ovlivňuje činnost mladého divadla (2015). Scénář a režie J. Abrhám ml.. Bouřlivá politická situace po okupaci v roce 1968 se výrazně odrazila v dramaturgii mladého Činoherního klubu. V souvislosti s tehdejším politickým vývojem takřka paradoxně vyznívá skutečnost, že za daných okolností tvůrci divadla kladli důraz na ruské dramatiky, např. inscenováním Višňového sadu. Po uzavření Divadla Za branou přichází do Činoherního klubu Libuše Šafránková a Jiří Zahajský. V této době jsou tu na repertoáru inscenace britského titulu Spasení, Landovského Hodinový hoteliér, Goldoniho Poprask na laguně, úprava Voltairova Candide a Gorkého Na dně. A také se hraje představení S úsměvem idiota autorské dvojice Skoumal a Vodňanský. V polovině sedmdesátých let dojde ještě k jedné absurdní situaci: legendární ruský herec a režisér Oleg Tabakov, který v té době podruhé hostoval v Činoherním klubu v titulní roli Revizora, je vyhoštěn z Československa. Obsahem tohoto dílu dokumentárního cyklu je reflexe klíčových let počínající normalizace a její odraz v konkrétních představeních Činoherního klubu. Hovoří tvůrci, autoři, režiséři a herci – J. Vostrý, L. Smoček, J. Kačer, J. Menzel, P. Landovský, J. Vodňanský, J. Abrhám, L. Šafránková, J. Hálek a V. Strnisko.
Vysílání: 23.3., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 26.3., ČT art
Časopis 17 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Divadelní tipy 17. týden

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ ...celý článek
Portrét Iva Janžurová a Kytice

Janžurka
Herecká legenda českého filmu a divadla Iva Janžurová pohledem dcery, dokumentaristky T. Remundové ...celý článek
Časopis 17 - sekce
HUDBA
Megastar Axwell poprvé v Ostravě!

Již za tři měsíce se znovu otevřou brány největšího středoevropského festivalu elektronické hudby Beats for Lo celý článek
OPERA/ TANEC
Figarova svatba z Metropolitní opery míří do kin

Aktuální sezóna kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku pokračuje představením, které si v kritikách zasl celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Literární tipy 18. týden

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek