zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Životní příběh herečky pohledem jejího syna

Libuše Šafránková (Tři oříšky pro Popelku 1973)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Neobyčejné životy - Libuše Šafránková
Životní příběh přední české herečky pohledem jejího syna Josefa (2013). Režie J. Abrhám. Libuše Šafránková patřila dekády mezi jednu z našich nejvýraznějších hereček. Narodila se ve Šlapanicích u Brna a od dětství tíhla k divadlu. Byla žačkou Umělecké školy Jaroslav Kvapila, jedné z nejstarších a nejvýznamnějších škol svého druhu v České republice. Dramatické oddělení brněnské konzervatoře absolvovala v roce 1971. Již během studií hostovala v Mahenově činohře, kde si zahrála Shakespearovu Julii v Kaločově režii.

Profesní život Libuše Šafránkové se odvíjel s notnou dávkou hereckého štěstí. Ihned po ukončení konzervatoře zamířila do Prahy, kde získala angažmá v legendárním Divadle Za branou. Herečka s mimořádným talentem, která byla obdařena výjimečnou múzičností, byla u Krejči okamžitě pověřena velkým divadelním úkolem. Režisér jí ve své inscenaci Čechovova Racka svěřil roli Niny Zarečné. Po ročním působení na této scéně nastoupila v roce 1972 do pražského Činoherního klubu. Jako členka zdejšího ansámblu zaujala jako představitelka rolí sahajících od klasického typu naivky a servetty k modernímu dramatickému repertoáru. V roce 1992 společně se svým mužem Josefem Abrhámem Činoherní klub opustila a na krátký čas zakotvila v pražském Národním divadle, kde byla v letech 1992–1994 členkou činohry.
Před kamerou se poprvé objevila ve dvoudílné televizní adaptaci Babičky (1971) Boženy Němcové a okamžitě si jako křehká Barunka získala místo v srdcích diváků. Již od počátku své herecké kariéry Libuše Šafránková upoutávala pozornost svým půvabným zjevem, přirozeností a nezdolným temperamentem. Byla předurčena pro role princezen v nestárnoucích pohádkách Tři oříšky pro Popelku či Princ a Večernice, i sympatických mladých dívek jako byla Jana Vodičková v komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Charakterově bohatší postavy jí nabídly filmy Jiřího Menzela a Jana Svěráka, které představovaly důležité stupně na hereččině cestě ke zralým ženským postavám. Libuše Šafránková je držitelkou Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za snímek Kolja a ve stejné kategorii byla nominována za film Báječná léta pod psa. V roce 2003 získala cenu Týtý pro nejlepší herečku. Televizní diváci si jistě vybaví její roli v seriálu Náhrdelník a i další příležitosti před televizními kamerami si připomeneme formou ukázek. Neobyčejný život této nezapomenutelné české herečky zachytil její syn, Josef Abrhám ml.
Vysílání: 08.6., 15.15 hod., ČT1
Opakování: 11.6., ČT1

30.5.2022 09:05:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Bastard: křížení lásky a zla

Esther Mertová a Dušan Vitázek (Bastard)

Městské divadlo Brno uvádí na Hudební scéně nové nastudování společného díla Zdenka Merty a Stanislava Moši BA celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Novinky z Institutu Pavla Šmoka

Luboš Ogoun (Foto: Institut Pavla Šmoka)

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskov celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno celý článek

další články...