zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 3. týden

Úsměvy Jiřiny Steimarové

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Komici na jedničku - Jiří Wimmer
S Petrem Nárožným tentokrát při vzpomínce na renesančního komediálního herce, básníka, sportovce a talentovaného hudebníka, který nás opustil před 20 lety (2012). Dále účinkují: V. Pucholt, L. Gerendáš, L. Sobota, J. Lábus a J. Vala. Režie A. Sirotková. Jiří Wimmer byl všestranně talentovaný herec, komik, ale také vynikající hudebník, kreslíř a básník. Přestože ho publikum vnímalo především jako komika, on sám viděl svůj potenciál spíše v dramatických rolích. Po absolutoriu na pražské DAMU získal angažmá v Ostravě, kde v Divadle Petra Bezruče ztvárnil postavu Shakespearova Hamleta. Jeho následná kariéra byla ale pevně spojena s divadlem Ypsilon, později ještě s Prozatímním divadlem Františka Ringo Čecha a Divadlem Jiřího Grossmanna. Řada jeho skečů a scének dodnes oslovuje diváky. Za některé můžeme zmínit slavné lekce maďarštiny, které byly o to působivější, že Wimmer neuměl maďarsky ani slovo. Stejně legendární jsou i jeho výstupy s Karlem Černochem a naprosto nezapomenutelné je jeho recitování poezie. Jiří Wimmer byl mužem nedoceněného talentu, v mnoha směrech byl jeho herecký výraz a minimalistický projev na svou dobu výjimečně moderní a pokrokový, což docenilo několik režisérů, již méně ale tehdejší oficiální místa. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tuto výjimečnou uměleckou osobnost, která nás opustila před 20 lety.
Vysílání: 20.1., 22.35 hod., ČT1

Zpátky se Sobotou - Menšík a spol.
Luděk Sobota uvádí pořad mapující uměleckou dráhu legendárního komika, který se zapsal do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg. Vladimír Menšík (1929–1988), rodák z Ivančic, se řadí k nejlepším českým hercům všech dob. Začínal v hudebním souboru Adolfa Pištěláka. Dle vůle otce, který si nepřál, aby se jeho syn stal hercem, vystudoval průmyslovku a nastoupil do brněnských strojíren. Divadlo jej však lákalo natolik, že se pokoušel dostat na brněnskou JAMU. Po jejím absolutoriu dostal místo ve Vesnickém divadle. Tam ho objevil Emil František Burian, který ho angažoval ve svém divadle. Menšík tam dostal příležitost projevit svůj talent naplno. Poprvé stál před kamerou při natáčení snímku Velká příležitost. Výrazněji na sebe upozornil v Radokově filmu Dědeček automobil. Kvůli natáčení se ale dostal do konfliktu s E. F. Burianem, takže z jeho divadla odešel. Podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov. Následovala nekonečná řada filmů a seriálů, ve kterých exceloval. Vladimír Menšík miloval publikum a obecenstvo milovalo jeho. V televizi rovněž účinkoval v mnoha pořadech jako konferenciér, vypravěč a bavič. Byl k nezastavení. Vystupoval do posledních sil. Naposledy účinkoval v televizním pořadu Abeceda. Dva dny po té zemřel.
Vysílání: 21.1., 22.30 hod., ČT1

Úsměvy Jiřiny Steimarové
Vzpomínka na vynikající herečku ze slavného divadelního rodu, která se narodila přesně před 105 lety (2003). Režie P. Vantuch. Dnes přivítá Jaromír Hanzlík opravdu vzácného hosta – filmovou a divadelní herečku Jiřinu Steimarovou, která by dnes oslavila 105. narozeniny. Tato dáma byla součástí slavného divadelního rodu, jehož kořeny sahají až do doby národního obrození. Jejím dědečkem byl slavný Vendelín Budil, tatínkem Jiří Steimar, jejím synem byl herec Jiří Kodet, dcerou herečka Evelyna Steimarová a vnučkou Anna Polívková. Jednou z prvních filmových rolí Steimarové byla sekretářka v legendární Extázi Gustava Machatého. Během 30. let se proslavila celou řadou dalších rolí, z nichž si formou ukázek připomeneme ty nejzajímavější.
Vysílání: 24.1., 09.05 hod., ČT1

Příběhy umění: Svět divadla (3/5)
Drama i komedie a naopak. Dokument ARTE. Řecké antické divadlo bylo především laboratoří myšlenek. Zapojení obyčejných lidí do představení přispělo k prazákladům demokracie. Shakespearův The Globe zrcadlil hierarchii anglické renesanční společnosti. Hry tehdy kritizovaly morálku své doby a uměly dokonale využít sílu slova. Po staletí jsou jeviště místem k zamyšlení nad člověkem a nad lidskými a někdy i nelidskými vztahy.
Vysílání: 20.1., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 24.1., ČT art

11.1.2021 12:01:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 9. týden

Oldřich Nový

Komici na jedničku - Oldřich Nový
Petr Nárožný tentokrát ve společnosti herecké hvězdy první republiky, ele ...celý článek


Příběhy slavných... Jaroslav Štercl

Jaroslav Štercl

Moudrý šašek
Velký tramp, kabaretiér a komik, herec s unikátním projevem, který nás opustil před 25 lety. V ...celý článek


Autorský úspěšný seriál Potvora

Potvora

Potvora II (1/6)
Toto je příběh o lásce. Druhá řada britského autorského seriálu Phoebe Waller-Bridgeové, o ...celý článek


Neobyčejné životy - Daniela Kolářová

Daniela Kolářová

Daniela Kolářová
Život a tvorba jedné z nejpopulárnějších českých hereček (2013). Připravili G. Agathonikia ...celý článek


13. komnata Miroslava Šimůnka

M. Kuklová a M. Šimůnek (Z pekla štěstí)

13. komnata Miroslava Šimůnka
Oblíbený herec trpěl od dětství problémy s nespavostí, které ho přivedly k zá ...celý článek


Z první řady... Maloměšťáci

Maloměšťáci (Foto: Kateřina Barvirová)

Maloměšťáci
Gorkého ikonický text ruského realismu se v nastudování brněnského HaDivadla stal jedním z mimo ...celý článek


Divadelní tipy 10. týden

Miloslav Šimek a Jiří Grossmann

Komici na jedničku - Miloslav Šimek a Jiří Grossmann
Vzpomínky na hvězdný tandem pánů šoumenů i dveře do Mu ...celý článekČasopis 09 - sekce

HUDBA

Slavná alba: Iron Maiden

Přebal alba

Slavná alba: Iron Maiden – The Number Of The Beast
Cesta jednoho z nejvlivnějších metalových alb všec celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Vtáčkovia, siroty a blázni

Magda Vášáryová (Vtáčkovia, siroty a blázni)

Vtáčkovia, siroty a blázni
Filmová "chvála bláznovství" aneb jediný způsob, jak přežít v té krásné, ale ošk celý článek

další články...