zvláštní poděkování
Volný.cz

Masopust uvede Matku všech nedorozumění

Nedorozumění (Masopust)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Do nové sezóny vykročí Masopust uvedením hry Nedorozumění francouzského dramatika Alberta Camuse, od jehož smrti letos uplynulo 60 let. Režie se zhostí umělecký šéf souboru Miloslav König. Premiéra se bude konat 20. září 2020 v Eliadově knihovně, komorním prostoru Divadla Na zábradlí.
„Camusovo Nedorozumění jsem se rozhodl inscenovat, protože je to ostré, řekněme extrémní, existencionální sonda do vztahů mezi blízkými lidmi. A vyskytuje se zde pro mě nejzásadnější a rozporuplné téma - seberozpoznání. Dát se poznat druhému, pokud ovšem vůbec znám sám sebe, anebo se druhému nebát ukázat tak, jak se sám neznám. Téma upřímnosti a určitě i času, propletené vykroucenou rodinnou konstelací,” vysvětluje Miloslav König.

Ke spolupráci na inscenaci přizval scénografku Zuzanu Bambušek Krejzkovou (MDP, Studio Hrdinů, Dejvické divadlo) a skladatele Ivana Achera (MDP, Národní divadlo, Studio Hrdinů, Lenka Vágnerová & Company, HaDivadlo). Do role matky a dcery, které společně poněkud svérázně provozují rodinný penzion, byly obsazeny Magdaléna Sidonová a Kateřina Císařová. Záhadného cizince, jehož příjezd všechny přítomné zcela zásadně ovlivní, ztvární Vojtěch Vondráček. Jeho manželku pak Barbora Bočková. V roli sluhy se objeví Ivan Voříšek.
Nedorozumění je první z chystaných premiér nadcházející sezóny. Na co se diváci mohou těšit dál, přibližuje dramaturgyně Tereza Marečková: „Pokud bych se měla pokusit o rychlou zkratku, dala bych sezóně 2020/2021 jméno Matka všech nedorozumění. Souhrou času a okolností tu máme dva francouzské autory - Alberta Camuse a Jeana Geneta. Vnějším pojítkem je tedy francouzský literární pramen, vnitřní souvislost tvoří právě téma matky a vztahů v rodině. Nedorozumění popisuje k absurditě dovedený rodinný systém, který ústí ve zločin a zánik. Ve scénické koláži z Genetových textů, kterou budeme zkoušet v únoru 2021, je matka absentující a postrádaná do té míry, že opět vzniká vír destrukce nebo sebedestrukce. I když má Masopust trochu novou podobu, stále trvá fascinace obrazy a slovem, které nám zprostředkuje herectví na intimní scéně Eliadovky.“

7.9.2020 10:09:07 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Časopis 43 - sekce

HUDBA

Sluníčko na Chmelnici

Sluníčko na Chmelnici

Sluníčko na Chmelnici
Koncert rockové hudby (1995). Účinkují skupina Sluníčko a Lenka Dusilová, držitelka c celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Speciální vydání na téma Tanec a publikum

Petra Dotlačilová

Opět po roce publikuje odborný internetový časopis Taneční aktuality své tištěné číslo – Speciální vydán celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Rembrandt: Portrét člověka

Rembrandt van Rijn – autoportrét a Saskie (1636)

Národní galerie Praha ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum v Kolíně nad Rýnem připravuje reprezentativní vý celý článek

další články...