zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Semafor 60 let

Semafor

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Divadlo Semafor – 60 let - Semafor atd. (8/8)
Průřez šedesátiletou historií divadla Semafor zakončíme jubilejní cestou proti času od znovuzrození scény v Dejvicích po její první evergreeny (2009). Scénář a režie A. Činčerová. Cyklus Semafor atd. uzavírá díl dodatečně natočený před deseti lety, kdy Semafor slavil padesáté výročí svého vzniku. To byla příležitost zavzpomínat nad velkým narozeninovým dortem na dlouhou cestu, kterou tato legendární scéna urazila. Blahopřejí jí přátelé a spolupracovníci, kteří byli se Semaforem spjati v jednotlivých dekádách. Společné vyprávění nicméně nezvykle začíná poslední dekádou, v níž divadlo nalezlo po letech strádání a kočovného života nové působiště v Dejvicích. Ke svým padesátinám také nastudovalo svůj nejúspěšnější titul – Kytici. Jak přicházejí další a další gratulanti, dostáváme se postupně až k jeho základním kamenům. A u toho neustále znějí nezapomenutelné písničky, které jsou tu stále s námi a o nichž jejich interpreti ani nevěděli, že se jednou stanou skutečnými evergreeny. Stejně jako samotné divadlo, které jim dalo příležitost poprvé zazářit – uplynulo další desetiletí a letos Semafor dosáhl v plné svěžesti a za neopadajícího zájmu publika šedesátky.
Vysílání: 31.10., 22.30 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Jiřího Suchého 1/2
Uvádíme u příležitosti 60 let trvání divadla Semafor z cyklu Kam zmizel ten starý song (2004). Divadlo Semafor bylo založeno roku 1959 skupinou divadelníků a hudebníků soustředěných kolem Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Jeho název je ve skutečnosti akronym, který byl odvozen od slov SEdm MAlých FORem. To mělo vyjadřovat původní úmysl zakladatelů věnovat se co nejširšímu spektru uměleckých žánrů, těmito formami byly myšleny: film, poezie, jazz, loutky, tanec, výtvarné umění a hudební komedie. Původně toto divadlo hostovalo v tehdejším divadle Ve Smečkách, nynějším Činoherním klubu, ale v roce 1961 se muselo pod záminkou údajného havarijního stavu budovy a nutnosti adaptace přemístit. Poté, co v roce 1964 zhlédla úspěšné představení Jonáš a tingl-tangl komise z tehdejšího ÚV KSČ, bylo přijato rozhodnutí o velkorysé rekonstrukci divadla v pasáži Alfa pro potřeby divadla Semafor. Zde po několikerém předchozím stěhování divadlo nakonec zakotvilo, a to až do roku 1993, kdy dům, ve kterém divadlo sídlilo, byl v restituci vrácen zpět původnímu majiteli. Po několika přechodných místech se v roce 1995 usídlilo v podzemních sálech Hudebního divadla Karlín. Po povodních v roce 2002 došlo k dalšímu přesunu a divadlo od roku 2005 působí v Dejvické ulici, naproti současnému sídlu divadla Spejbla a Hurvínka. Český divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér a sběratel Jiří Suchý je spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Semaforu. Spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, Ivanem Vyskočilem, později vytvořil autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti se jeho hlavním divadelním partnerem stala Jitka Molavcová. Jiří Suchý se narodil v roce 1931v Plzni, jeho bratrem je spisovatel, moderátor a novinář Ondřej Suchý. V pořadu z cyklu „Kam zmizel ten starý song“ uslyšíte mj. písně Včera neděle byla, Pramínek vlasů, Marnivá sestřenice, Život je pes a Ach, ta láska nebeská.
Vysílání: 01.11., 23.00 hod., ČT art

Hop dva tři Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna
Legendární dvojice společně s přáteli opět na scéně divadla Semafor (1971). Spoluúčinkují: J. Molavcová, Z. Burianová, M. Voborníková, P. Bobek, M. Balcar a další. Scénář M. Šimek a J. Grossmann. Kamera J. Lebeda. Režie J. Roháč. Zábavné pásmo komických scének a písniček Hop dva tři navazovalo na dnes již legendární cyklus představení Návštěvní dny, jehož autory byli rovněž Jiří Grossmann a Miloslav Šimek. Opět se můžete těšit na inteligentní humor plný nadsázky, řadu jedinečných vyprávění a scének. Celé představení doplní písničky v podání populárních zpěváků a zpěvaček z tehdejšího souboru divadla Semafor – Jitky Molavcové, Milušky Voborníkové, Jiřího Helekala či Pavla Bobka. Nadčasové umění a humor Jiřího Grossmanna a Miloslava Šimka si nachází své příznivce napříč generacemi a jistě potěší řadu televizních diváků i dnes.
Vysílání: 03.11., 20.20 hod., ČT art

21.10.2019 19:10:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické celý článek

další články...