zvláštní poděkování
Volný.cz

Královna Helen Mirren zahájí oslavy k 10. výročí NT Live

Královna Helen Mirren

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Helen Mirren se vrací na plátna kin ve své nejslavnější roli! Nikoliv v pokračování oscarového dramatu Královna, ale v záznamu úspěšného představení Audience, díky němuž jí postava Alžběty II. vynesla jiné prestižní sošky, Olivier a Tony. Cyklus NT Li-ve tak zahájí oslavy dekády, během které umožnil milionům kulturních fanoušků po celém světě zhlédnout už přes osmdesát atraktivních titulů, většinou v přímém přenosu z lon-dýnských jevišť. Právě Helen Mirren se objevila 25. června 2009 v první promítané inscenaci, Faidra. V pondělí 24. 6. v pražském Bio Oko, 25. 6. ve svitavském kině Vesmír a 26. září v Bio Central v Hradci Králové ji znovu uvidíme jako britskou královnu při audiencích se svými ministerskými předsedy, ve hře Petera Morgana, scenáristy filmu Královna, seriálu The Crown a někdejšího zetě knížete Karla Schwarzenberga.

Audienci, která se v londýnském divadle Gielgud hrála na jaře 2013, režíroval zkušený Stephen Daldry, režisér filmového hitu Billy Elliot a poté i prvních dílů popu-lárního seriálu o jiných epizodách ze života Alžběty II. The Crown. Peter Morgan do textu v době uvádění dopisoval komentáře nových událostí (jako rezignace pape-že Benedikta XVI. či smrti Margaret Thatcher). Pro druhé londýnské uvedení v roce 2015 do hry vložil i postavu Tonyho Blaira. Tehdy si nejdéle vládnoucího britského monarchu zahrála Kristin Scott Thomas. Helen Mirren, jíž právě role Alžběty ve filmu Královna vynesla Oscara a nastartovala kariéru, se k Audienci vrátila v roce 2015 na Broadwayi. Za své mistrné ztvárnění pa-novnice od nástupu na trůn až do současnosti tak mohla k cenám Olivier a Evening Standard při-dat i americkou Tony. V Česku hru pod názvem Audience u královny stále uvádí Národní divadlo s Ivou Janžurovou v hlavní roli.
Oslavy 10 let NT Live s Audiencí nekončí. Už 8. července se opět vrátí Hamlet s Benedictem Cumberbatchem, druhé nejoblíbe-nější představení celého cyklu Frankenstein se stejným hercem (v roli Viktora) promítne pražské Kino Aero v srpnu, stejně jako loňský triumfální výkon Iana McKellena v roli Krále Leara. V září se v Česku poprvé po osmi letech ukáže energická komedie Sám na dva šéfy, která děj klasiky Sluha dvou pánů přesunula do Brightonu 60. let a díky níž se v Americe proslavil James Corden, nyní moderátor populární The Late Late Show a Carpool Kara-oke. NT Live zároveň nezapomíná ani na novinky. Kromě kritiky velebené adaptace románu Malý ostrov a epiky v režii Sama Mendese Lehmanova trilogie se letos můžeme těšit i na imerzivní verzi Shakespearova Snu čarovné noci, novinku Hansard a nestárnoucí komedii Slunce v Pasti! s Andrewem Scottem.

24.6.2019 13:06:28 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Zveme ...

VČD uvede tragikomedii Podivný případ se psem

Petr Borovec (Podivný případ se psem)

Prvním novým titulem jubilejní 110. sezóny Východočeského divadla Pardubice se stane dobrodružná tragikomedie ...celý článekČasopis 42 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 43. týden

Rudy Linka

The.Faith
Portrét české kultovní crossoverové kapely The.Switch. Připravil A. Vopička. Pět kluků, dvacet le celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Výtvarné tipy 43. týden

Antonio Banderas (Génius – Picasso)

Krásné živé památky (8/16) - Okolo Poličky
Jak se obnovují unikátní kapličky nebo zachraňuje vzácná stodola celý článek

další články...