zvláštní poděkování
Volný.cz

Tereza Groszmannová: No, někdy je to o fous…

Tereza Groszmannová

autor: Jan Vrba   

zvětšit obrázek

Návrat stand-upu do Národního divadla Brno Terezy Groszmannové s názvem ##T#€£#%#. Text pro ni přímo napsal a s důvěrou v její komediantský temperament nazkoušel Martin Čičvák. Jak už málo srozumitelný titul napovídá, mělo se jednat o představení neprodejné. Tereza jen na tento večer potřebovala neprůstřelné alibi. Když už ale lidé přišli, rozhodla se je pro svůj smělý plán na hraně zákona získat a udělat z nich spolupachatele světového dobra. A naučit je střílet. A střílet si nekorektně ze všeho, co si to právě zaslouží.
Premiéra inscenace se bude konat 21. června 2019 od 19:00 h v divadle Reduta. Veřejná generálka ještě tentýž den od 11:30 h a jediná repríza v sezoně o den později 22. června 2019.

  • Martin Čičvák pro Tebe napsal stand-up. Můžeš naznačit nakolik je postava Terezy Groszmannové podobná té reálné?
    Jak kdy, jak v čem. Tak třeba v počtu dětí a manželů to sedí.
  • Jak vlastně probíhala spolupráce s autorem tohoto netypického textu?
    Naprosto typicky. Přišel, vysvětlil, podíval se a šel.
  • Žena se zbraní v jedné ruce a s novorozenětem ve druhé je jedna z podob, kterou na sebe během stand-upu bereš. Co to značí? Zostřenou ochranu rodinného krbu, nebo expresivní feministický postoj? Je to představení „vhodné pro ženy“?
    Jako žena bych řekla, že je to vhodné pro ženy. A jako muž říkám, že chlapy nezklamu. A exprese bude. A postoj taky - k čemukoliv.
  • Součástí hry jsou svatební šaty. Vedeš tam o nich kratší monolog. Pro mnoho žen je to až kultovní oděv, spojený se zásadní proměnou jejich života, leckdy však poněkud idealizovanou. Co ty a svatební šaty? Vyvolává to v tobě nějaké konkrétní emoce?
    No jéje... Vždycky, když jsem doma sama, tak vytáhnu staré záclony a omotám se a jsem v bílém. Ale nikomu to neříkám, protože by se mi lidi smáli. A změna to je, to ano. Svatba mi vždycky tak nějak změnila život.
  • Ve stand-upu se bude střílet a to zejména ve smyslu střílet si z někoho. Jeho humor je tzv. nekorektní, což může být v dnešní době docela osvobozující, nebo ne? Jak se ti žije v této hyperkorektní době?
    No, někdy je to o fous…
  • Proč jsi kývla na účinkování ve stand-upu?
    Viděla jsem, jak teď nedávno přistála v Benátkách ta obří výletní loď a uvědomila jsem si, jak se ty ubohé Benátky můžou bránit? Jsem jako to město… taky chci křičet, proto ten stand-up. Brno in Oil.
    Začala jsem dělat stand-up, když jsem viděla Madonnu jít na ples v Metropolitní opeře v sice obří róbě, ale celé maskáčové róbě. A když se jí ptali: „Proč maskáčová róba, Madonno?“ řekla: „No, přece móda a válka ten paradox!“

    www.ndbrno.cz.

    10.6.2019 23:06:44 Redakce | rubrika - Rozhovory
  •