zvláštní poděkování
Volný.cz

Nejmladší Don Juan objede celou republiku

Tomáš Weber jako Don Juan (OLDstars)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Druhý červencový víkend letošních školních prázdnin (12. – 14. července 2019) se stovka pražských studentů, sdružená v umělecké skupině OLDstars, tradičně nastěhuje do rozlehlého areálu původně gotického Augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem. Svým benefičním divadelním festivalem OLDstars in the ROUD již pošesté podpoří významnou kulturní památku. Během víkendu studenti odehrají více než 25 inscenací ze svého repertoáru. Přímo pro festival vznikne původní openairové inscenace klasické Moliérovy komedie. Loňský maturant Tomáš Weber se stane jedním z nejmladších představitelů nejslavnějšího svůdníka světa v moderní inscenaci Don Juan. S inscenací pak bude s OLDstars putovat po českých hradech a zámcích.

 • Jaký je Don Juan v roce 2019?
  Myslím, že Don Juan dneška se od toho klasicistního v podstatě neliší - pouze se společně s režijně-dramaturgickým duem, O. Kulhavým a L. Flemrovou, snažíme otázky, které napadaly Molièra, přenést do současné jevištní, open-airové, podoby. Samozřejmě máme na některá témata spadeno více.
 • O čem kánonický text hrajete vy?
  Můj věk vyzívá k inscenování o promiskuitě. Nicméně si myslíme, že ta už dávno není takové tabu, jako v minulosti. I když svod a klam je hybatelem děje, tak vnímám našeho Dona Juana více jako provokatéra, který zkoumá a testuje hranice pokrytectví a přetvářky napříč sociálními vrstvami naší společnosti. Navíc mi přijde, že ho zajímá, kam až ve své provokaci může zajít. Navzdory všemu, a možná se opět vracíme k mému věku, nevnímám Juana jako prvoplánově zápornou postavu.
 • Opouštíte gymnaziální školní lavice a od října se z vás stane posluchač Ateliéru Oxany Smilkové na divadelní fakultě Janáčkově Akademie Múzických umění v Brně – v čem se vám změní život?
  Hádám, že se budu muset naučit tramvaji říkat šalina.
 • Obstál jste v náročném přijímacím řízení – co bylo nejobtížnější, v čem jste se nejvíc musel překonat?
  Nejnáročnější bylo určitě "nehrát". Na každém kole "být" a otevřít se. Před prvním kolem nám docentka Smilková prozradila, že podle ní existují dva elementy, které komponují hercovu osobnost – duše a intelekt – a že právě ty se bude snažit v každém z uchazečů objevit a prozkoumat – na základě toho nás požádala, abychom jí v tomto šli naproti a na nic si „nehráli“.
 • V inscenaci hrajete se svými kamarády. Je výhodou pro jeviště, že se znáte? Je kamarádství v divadle důležité?
  Kde je láska, a nemusí to nutně být ta americkými filmy definovaná: „romantická láska“ nebo „láska, co spojujeme s tělesnem“, mám na mysli tu kamarádskou, tam to prostě vždycky klape nejlíp. Myslím, že to je jednoduše proto, že tehdy k sobě lidi zvládnou být doopravdy upřímní, aniž by je někdo nařkl z postranních úmyslů. Navíc, když mezi kamarády, je hercova sobeckost nucena alespoň k mírnému ústupu – a díky ústupu sobeckosti může přijít souhra v ansámblu – a díky souhře v ansámblu může dojít k divadelnímu orgasmu – a sdílený orgasmus je zákonitě lepší než individuální. Takže abych odpověděl, ano, kamarádství je důležité, a v divadle to platí možná trojnásob.
 • Po maturitě jsou nejdelší a často poslední divadelní prázdniny – jak si je užijete?
  Od divadla si "odpočinout" nepotřebuji. První dva týdny prázdnin strávím s kamarády přípravami benefičního divadelního festivalu v Roudnici nad Labem – OLDstars on the Roud. V srpnu nás s inscenačním týmem čeká devítidenní turné po všemožných krásách Česka: "Don Juan na cestách", po kterém začne zkoušení nově připravované inscenace. Zbylý čas budu věnovat rodině a kamarádům, možná mě čeká nějaká spontánní cesta po Evropě, uvidíme. Rozhodně ale plánuji nabrat energii a inspiraci před náročným prvním rokem studia herectví na JAMU.

  www.oldstars.cz

  13.5.2019 17:05:07 Redakce | rubrika - Rozhovory
 •