zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Romeo, Julie a tma v Dlouhé

Pavel Neškudla a Marie Poulová (Romeo, Julie a tma)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Třetí premiérou 23. sezony Divadla v Dlouhé je divadelní adaptace slavné novely Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma. Tragický příběh lásky studenta Pavla a židovské dívky Ester v temné atmosféře Prahy v období heydrichiády nastudovala režisérka Hana Burešová, která je spolu s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem zároveň autorkou nové dramatizace.
K výběru titulu vedly podle dramaturga Štěpána Otčenáška zejména dva důvody: „Jeden je ten, že máme v souboru nové mladé herce Marii Poulovou a Pavla Neškudlu, a právě Marie nás přivedla na myšlenku, že by byla ideální Ester. Druhým, minimálně stejně důležitým momentem je situace u nás i v Evropě, kdy vzrůstá vliv různých nenávistných, xenofobních až rasistických stran a my cítíme potřebu připomenout věci, které by se neměly zapomínat, jako je právě holokaust. Příběh tragické lásky Pavla a Ester byl původně epizoda z většího románu, který vznikl až později pod názvem Kulhavý Orfeus, ale natolik se rozrostl, že jej Jan Otčenášek zpracoval v samostatné novele. Ta brzy po vydání v roce 1958 zaznamenala obrovský úspěch, dá se říci světový. Vyšla ve více než třiceti jazycích, dočkala se celé řady divadelních, televizních i filmových adaptací, dokonce podle ní vznikly tři opery, balet i muzikál.“

Režisérka Hana Burešová k původní dramatizaci, jejíž je spoluautorkou, dodává: „Nevyhovovala nám žádná z existujících dramatizací, tak jsme si připravili vlastní. Podstatné asi je, že zatímco kniha celý příběh nahlíží perspektivou Pavla, my se jej snažíme nahlédnout i pohledem Ester, která je celou dobu přítomna na jevišti. Třetím hrdinou celé věci pro nás pak je doba strachu a stupňovaného teroru během tří týdnů heydrichiády. Používáme proto řadu dobových dokumentů a využíváme i několik citací z knih jiných autorů. Vedle hlavních postav Pavla a Ester figuruje také chór, který – tak jako v antické tragédii – plní řadu funkcí, někdy mluví za Pavla či Ester a funguje také jako zpřítomnění doby, která se hrdinům jeví jako zlý sen.“
Představte si - sedíte za soumraku na lavičce v parku, v kapse lístek do kina, máte za sebou úspěšně maturitní písemku, kolem vás chodí líbající se páry a vám je docela příjemně, kdyby ovšem nebyla ta pitomá válka… Ale ta určitě brzo skončí, vy za chvíli budete dospělý a nastane ten pravý život! Zapálíte si cigaretu a vidíte, že vedle vás sedí nějaká holka, ošklivá není, jen se tak divně krčí a fňuká. Asi nešťastně zamilovaná!… Ideální příležitost vyzkoušet si, jak to umíte s děvčaty - no tak, slečno, je krásný májový večer a vy tady takhle… Proč je tak vyděšená a tiskne k tělu ten kufřík, ujel jí snad vlak? No, do Terezína. Cože??!! Ano, nenastoupila do transportu a teď neví, kam jít. Není z Prahy, nikoho tu nezná, nemá, kdo by jí pomohl… a podle těch nových zákonů snad nesmí být ani v parku. Stmívá se, vycházejí hvězdy a přímo do očí vám svítí ta na dívčině hrudi. Vy máte svůj úkryt, své místečko a nejste žádná sketa. Tak ji vezmete pod křídlo, ráno se uvidí, co bude dál. A druhý den ráno zabijí Heydricha a nastane ten pravý život!…

Dramatizace Hana Burešová a Štěpán Otčenášek Režie Hana Burešová Dramaturgie Štěpán Otčenášek Scéna David Marek Kostýmy Hana Fischerová Hudba Ivan Acher. Hrají Marie Poulová, Pavel Neškudla, Miroslav Hanuš, Tomáš Turek, Marie Turková, Martin Matejka, Jan Meduna, Eva Hacurová, Michaela Doležalová, Čeněk Koliáš a další.

11.2.2019 16:02:29 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Časopis 12 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival světla BLIK BLIK rozzáří Plzeň

Videomapping

22. a 23. března proběhne v Plzni již poosmé festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK, který při celý článek

další články...