zvláštní poděkování
Volný.cz

Jihočeské divadlo a 100 let „republiky”

Z plakátu Elity

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Měsíc říjen patří výročí vzniku samostatného Československého státu. K výročí se hlásí i Jihočeské divadlo a k této významné příležitosti uvede hned tři premiéry.
První je komická opera, kterou by měl alespoň jednou za život vidět každý. Prodanou nevěstu v režii Marka Mokoše a v hudebním nastudování Maria De Rose uvádí od 12. října. Říkáte si, jak taková opera, kterou Bedřich Smetana začal skládat právě před 155 lety, může oslovit „Budějčáky“, k nimž se tentokrát bude úzce vztahovat? Čím zaujme československá Prodaná nevěsta v režii Marka Mokoše? Jednoznačně svým neotřelým pojetím! Hlavním motivem této Prodané nevěsty je symbol čistoty, který odráží kostýmy s nádechem folklóru z dílny Tomáše Kypty. Zaměří se na „budějovické“ charaktery lidí a nebojí se vyzdvihnout „věčné“ – pravé – hodnoty. Inscenace může být i aktuálním zamyšlením nad současným konzumním světem, kdy lidé berou lásku jako byznys.

Druhou premiérou této sezóny jsou ELITY Jiřího Havelky, který tuto kontroverzní hru napsal na objednávku Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde byla v roce 2017 vyhlášena inscenací roku. Kdo byly společenské a politické elity v 70. letech, po roce 89 a kdo je jimi dnes? Na napínavé kriminální drama v české premiéře - v režii umělecké šéfky činohry Martiny Schlegelové - se diváci mohou těšit 26. října. V inscenaci se poprvé divákům představí dva nováčci činoherního souboru Tomáš Kobr a Dan Kranich.
Na Den vzniku samostatného Československého státu představíme ve spolupráci s městem České Budějovice další významné dílo Bedřicha Smetany, které vzniklo v době dozvuků českého národního obrození a postupně se z něj stalo jedno z vrcholných děl české klasické hudby.
Slavnostní koncert Má vlast zazní v podání orchestru opery Jihočeského divadla pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose 28. října od 19.30 v DK Metropol.
Cyklus symfonických básní Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník zazní v Českých Budějovicích v tomto komplexním celku vůbec poprvé.

Malé divadlo bude v sezóně 18/19 analyzovat strach a jako první se podívá pod naše postele. Inscenace To, co žije pod tvojí postelí bude již tradičně patřit týmu Janka Lesáka. Proto raději zůstaňte pod peřinou! Buďte potichu! Ať se stane cokoliv, nehýbejte se! Tým je na cestě a 27. října se přijďte na tento příběh inspirovaný skutečnými událostmi podívat.
Výstava Joan Brehms v prostorách historické budovy JD jedinečná výstava, která představuje „otce“ principu a spoluautora původní koncepce Otáčivého hlediště, Joana Brehmse. Otáčivé hlediště oslavilo v roce 2018 60 let od vzniku tohoto jedinečného fenoménu. Joan Brehms téměř čtyřicet let působil jako hlavní scénograf Jihočeského divadla. Výstavu, která se do JD přesunulo z Klášterů Český Krumlov budou moci diváci zhlédnout při návštěvě jakéhokoli představení až do 31. prosince.

Zastupitelstvo města České Budějovice 3. září odsouhlasilo Memorandum o spolupráci mezi Statutárním městem České Budějovice a Nadačním fondem Jihočeského divadla (NFJD) na vytvoření studie k nové budově divadla na Mariánském náměstí. NFJD je na studii připraven ze svých prostředků uvolnit 800 000 korun a oslovil ke spolupráci renomovanou společnost Bühnenplanung Walter Kottke (BWKI). Společnost BWKI disponuje mezinárodním know-how, které je efektivně uplatňováno nejen při obnovách, ale i nových výstavbách kulturních objektů, divadel a kongresových center. Za zmínku například stojí prestižní a mezinárodně uznávaný Musiktheater Linz či kongresové centrum Sanierung Alter Schlachthof Regensburg.
V rámci této spolupráce vznikne pracovní skupina složena ze zástupců vedení Statutárního města České Budějovice, Jihočeského divadla a Jihočeské filharmonie. Studie by měla zodpovědět zásadní otázky, které se týkají jak investiční náročnosti a ekonomického provozu, ale i celkovou vybavenost nové budovy.
Výsledek této studie by mohl sloužit jako podklad pro zadání architektonické soutěže na novou budovu na Mariánském náměstí.

www.jihoceskedivadlo.cz

22.10.2018 12:10:40 Redakce | rubrika - Zprávy