zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Fringe Festival – divadla na okraji?

Show Karavan z Austrálie

autor: archiv   

Už třetím rokem se v Praze pořádá tzv. Fringe Festival. Jeho organizátoři pocházejí z Anglie a ze Skotska a rozhodli se založit i u nás tradici velkoryse pojaté přehlídky alternativních divadel. Inspiraci načerpali jako mnohaletí návštěvníci nejslavnějšího festivalu tohoto typu ve skotském Edinburghu. Jeden ze zakladatelů Steven Gove žije v Praze už sedm let, zatímco další dva ředitelé žijí na ostrovech za „kanálem“. Takže komunikují především mailem. Nicméně – loni se sešli opět v Edinburghu, kde během tří týdnů viděli na 160 představení a z nich pak vybírali ta, která by se hodila do Prahy. Další inscenace pak k nim v nabídkách „přišly“ z celého světa. O účast na pražském festivalu je prý nebývalý zájem. Festival má už tradiční finanční podporu magistrátu hlavního města Prahy.

Fringe Festival se uskuteční ve dnech 1.- 6. června 2004 na pěti různých malých scénách v samém srdci staré Prahy - hlavní scénou bude Nosticovo divadlo na Kampě, v zahradě u něj pak bude vtyčen po dobu festivalu „STAN“, v němž proběhnou také některá představení. Dále se bude hrát v divadle Na prádle, v A-studiu Rubín na Malostranském náměstí a na druhém břehu Vltavy – v Damúze. „Má to výhodu, že divadla jsou relativně blízko sebe, takže divák bude mít bez problémů možnost stihnout více představení během dne. Vesměs to budou představení velmi intimní, kde se diváci mohou herců doslova dotknout“, říká Steven. „Určitě to bude stát za to – každé představení má svou specifickou atmosféru, a vzbuzuje jiné pocity“.

Uskuteční se celkem 158 představení 31 společností (především anglicky mluvících) z celého světa. Některá představení budou nonverbální, často se v nich využívá loutek, tance, hudby. Většina z nich netrvá více než hodinu.
Důležité je, že představení by měla být cenově dostupná i „chudším“ divadelním fanouškům. V úterý a ve středu budou stát lístky 50 Kč, ve čtvrtek a v pátek po 100 Kč a o víkendu za 150 Kč. Každá show se několikrát opakuje, takže si lidé budou moci vybrat, kdy a za jakou cenu je navštíví.
Festival zahájí famózní pochod dvaceti skotských dudáků v kiltech (skotských kostkovaných sukních) po Malé Straně - 1.června budou pochodovat od Britské ambasády kolem Hradu k Nosticově divadlu a 2.června od Nosticova divadla ke Karlovu mostu. Tuto „parádu“ sponzoruje Britská rada – stejně jako představení Tam O´Shanter skotského národního básníka Roberta Burnse.

Z celé palety Steven Gove doporučil alespoň dva tituly. „Za jeden z nejzajímavějších projektů považuji show Karavan, projekt australské skupin. Jedná se o loutkové divadlo pro dospělé. Je to jakýsi druh „trhového“ či „pouťového“ divadla. Má drsnou, temnou atmosféru, je to sexuálně laděno, a taky se tam střílí. Jako podtitul bychom mohli uvést charakteristiku „ lidé jako loutky ve světě Pulp Fiction“. Je to divadlo nonverbální, a tudíž mezinárodně srozumitelné, a objevuje se zde velice zajímavý, nový styl hraní s loutkami.
Hodně zajímavá se mi zdá také show z USA pod názvem Trick Boxing. Je to jednoduchý příběh mladého muže, který prodává jabka na ulici. Vyhlédne si ho trenér a naučí ho boxovat. Součástí děje je také milostný příběh. Také v této show jsou využívány loutky, a objevují se tu i taneční sekvence. Je to velmi roztomilé, a myslím, že divák bude z představení odcházet naplněn „radostí ze života“.

16.5.2004 20:05:01 Jana Soprová | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...