zvláštní poděkování
Volný.cz

Adam Halaš: Škoda, že několik špičkových a zajímavých projektů je pro nás nedosažitelných…

Adama Halaš

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Druhý ročník festivalu nonverbálního divadla Prague Nonverbal začíná již 21. května 2017 a uskuteční se v průběhu celého týdne na místech spadajících pod pořadatele festivalu, kulturní centrum La Fabriku. Letos ale i ve spolupráci s dalšími scénami v rámci Art District 7 v prostorách Jatek 78, divadla Alfréd ve Dvoře či Studia Hrdinů, v DOXu a Cross Clubu.
Přinášíme Vám rozhovor s dramaturgem festivalu Adamem Halašem, který Vás, doufáme, příjemně naladí a snad i navnadí tak, že se potkáme ve výše uvedených prostorách v týdnu od 22. - 28. května 2017.

 • Druhý ročník festivalu nonverbálního divadla je doslova za dveřmi, těšíte se?
  Těším se velmi, bude to v našem mimickém světě velká událost.
 • Co bylo pro vás důležité při sestavování dramaturgického plánu a jak jste vyhledával jednotlivé soubory/umělce/představení?
  Asi nejdůležitější byla pestrost žánrů, kam všude mimické divadlo, klaunérie, groteska a fyzické divadlo zasahuje a taky prezentace představení, ve kterých se objevují a objasňují zásadní principy mimu. Především dvě představení - jedno What is mime, kde duo Sara Mangano a Pierre-YvesMassip v podstatě prezentují vývoj moderního mimu a belgický mim Jos Houben se svým The Art of Laughter, kde analyzuje gag a podstatu situační komiky.
  Pantomimou, klaunérií i fyzickým divadlem se zabývám na domácí i zahraniční scéně téměř dvacet let, takže vycházím při výběru inscenací ze svých zkušeností a velkou inspirací jsou pro mě návštěvy zahraničních festivalů pohybového divadla.
 • V programu je jeden večer vyčleněn studentům nonverbálního divadla na HAMU. Nemyslíte, že by studenti mohli dostat prostor větší? Mají co nabídnout, někteří z nich jsou šikovní v oblasti klasické pantomimy, která se v čisté formě uvádí jen zřídka.
  To máte pravdu a je možné, že se v budoucnu objeví i více studentských či absolventských projektů v hlavním programu festivalu. Ale i v letošním roce se kromě studentské klaunérie Věc, představí talentovaná dámská formace HOLEKTIV, což jsou stále naše studentky. A uvidíte taky inscenaci Dům Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících JAMU. Nesmíme zapomenout také na účast našich studentů v rolích klaunů ve filmu Bolka Polívky HON.
 • Očekáváte od letošního ročníku něco víc než od loňského, pokud ano, v jaké oblasti?
  Očekávám především větší zájem i oslovení publika, které se zajímá o současné pohybové divadlo a s tím souvisí rozšíření festivalu na další stěžejní kulturní místa Prahy 7 - Alfréd ve dvoře, JATKA78, Studio Hrdinů, CROSS a DOX.
 • Kdy jste začal připravovat druhý ročník festivalu? Jak je to náročné?
  V podstatě brzy po skončení prvního ročníku, sestavování programu probíhá neustále a v aktivní součinnosti s ředitelem festivalu Richardem Balousem. Jelikož tím žiju, tak to náročné není, škoda, že několik špičkových a zajímavých projektů je pro nás finančně, prostorově i technicky nedosažitelných. Takže několik nápadů na představení v průběhů příprav odpadávalo.
 • Jak probíhalo oslovení a následná komunikace s vybranými soubory/umělci?
  S některými umělci ze zahraničí se znám z festivalů, ale i s těmi, co jsem se neznal, tak od začátku probíhá komunikace na profesionální až přátelské úrovni, na české scéně se znám osobně v podstatě se všemi, takže tam komunikace probíhala hladce.
 • 15.5.2017 22:05:20 Redakce | rubrika - Rozhovory

  Časopis 16 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  Články v rubrice - Rozhovory

  Břetislav Rychlík: Divadlu a tvorbě se vyučit jako třeba soustružníkem nedá…

  Břetislav Rychlík s herci (vpravo)

  Před startovní čárou zkušebního procesu třetí části dlouhodobého cyklu Spílání Brnu, jíž se stane inscenace vy ...celý článek  Časopis 16 - sekce

  HUDBA

  Na Pohodu se chystá písničkářka LP

  LP (Laura Pergolizzi)

  Soupis jmen interpretů, který nabídne svým fanouškům 22. ročník festivalu Pohoda od 5. do 7. července 2018 na celý článek

  další články...

  OPERA/ TANEC

  Pátá Lípa Cantantes ocenila pěvecké naděje regionu

  Lípa Cantantes 2018 (Foto: Rudolf Živec, Deus)

  Mimořádná spolupráce Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica a Základní umělecké školy Česká Lípa se již celý článek

  další články...

  LITERATURA/ UMĚNÍ

  Víra tipy 17. týden

  Sváteční slovo sestry františkánky Marty Lucie Cincialové
  Požehnaná mezi ženami (Premiéra). Františkánka Ma celý článek

  další články...