zvláštní poděkování
Volný.cz

Adam Halaš: Škoda, že několik špičkových a zajímavých projektů je pro nás nedosažitelných…

Adama Halaš

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Druhý ročník festivalu nonverbálního divadla Prague Nonverbal začíná již 21. května 2017 a uskuteční se v průběhu celého týdne na místech spadajících pod pořadatele festivalu, kulturní centrum La Fabriku. Letos ale i ve spolupráci s dalšími scénami v rámci Art District 7 v prostorách Jatek 78, divadla Alfréd ve Dvoře či Studia Hrdinů, v DOXu a Cross Clubu.
Přinášíme Vám rozhovor s dramaturgem festivalu Adamem Halašem, který Vás, doufáme, příjemně naladí a snad i navnadí tak, že se potkáme ve výše uvedených prostorách v týdnu od 22. - 28. května 2017.

 • Druhý ročník festivalu nonverbálního divadla je doslova za dveřmi, těšíte se?
  Těším se velmi, bude to v našem mimickém světě velká událost.
 • Co bylo pro vás důležité při sestavování dramaturgického plánu a jak jste vyhledával jednotlivé soubory/umělce/představení?
  Asi nejdůležitější byla pestrost žánrů, kam všude mimické divadlo, klaunérie, groteska a fyzické divadlo zasahuje a taky prezentace představení, ve kterých se objevují a objasňují zásadní principy mimu. Především dvě představení - jedno What is mime, kde duo Sara Mangano a Pierre-YvesMassip v podstatě prezentují vývoj moderního mimu a belgický mim Jos Houben se svým The Art of Laughter, kde analyzuje gag a podstatu situační komiky.
  Pantomimou, klaunérií i fyzickým divadlem se zabývám na domácí i zahraniční scéně téměř dvacet let, takže vycházím při výběru inscenací ze svých zkušeností a velkou inspirací jsou pro mě návštěvy zahraničních festivalů pohybového divadla.
 • V programu je jeden večer vyčleněn studentům nonverbálního divadla na HAMU. Nemyslíte, že by studenti mohli dostat prostor větší? Mají co nabídnout, někteří z nich jsou šikovní v oblasti klasické pantomimy, která se v čisté formě uvádí jen zřídka.
  To máte pravdu a je možné, že se v budoucnu objeví i více studentských či absolventských projektů v hlavním programu festivalu. Ale i v letošním roce se kromě studentské klaunérie Věc, představí talentovaná dámská formace HOLEKTIV, což jsou stále naše studentky. A uvidíte taky inscenaci Dům Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících JAMU. Nesmíme zapomenout také na účast našich studentů v rolích klaunů ve filmu Bolka Polívky HON.
 • Očekáváte od letošního ročníku něco víc než od loňského, pokud ano, v jaké oblasti?
  Očekávám především větší zájem i oslovení publika, které se zajímá o současné pohybové divadlo a s tím souvisí rozšíření festivalu na další stěžejní kulturní místa Prahy 7 - Alfréd ve dvoře, JATKA78, Studio Hrdinů, CROSS a DOX.
 • Kdy jste začal připravovat druhý ročník festivalu? Jak je to náročné?
  V podstatě brzy po skončení prvního ročníku, sestavování programu probíhá neustále a v aktivní součinnosti s ředitelem festivalu Richardem Balousem. Jelikož tím žiju, tak to náročné není, škoda, že několik špičkových a zajímavých projektů je pro nás finančně, prostorově i technicky nedosažitelných. Takže několik nápadů na představení v průběhů příprav odpadávalo.
 • Jak probíhalo oslovení a následná komunikace s vybranými soubory/umělci?
  S některými umělci ze zahraničí se znám z festivalů, ale i s těmi, co jsem se neznal, tak od začátku probíhá komunikace na profesionální až přátelské úrovni, na české scéně se znám osobně v podstatě se všemi, takže tam komunikace probíhala hladce.
 • 15.5.2017 22:05:20 Redakce | rubrika - Rozhovory

  Časopis 07 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  Jsme v pohodě (ND)

  Články v rubrice - Rozhovory

  Filip Cíl: Zatím jsem vděčný za všechno, co mě potkalo…

  Filp Cíl s Jitkou Smutnou ve hře Útěky

  Ve světě hudby se pohybuje s přezdívkou Dilino, na divadelních prknech a v seriálech pod svým pravým jménem Fi ...celý článek  Časopis 07 - sekce

  HUDBA

  Uchem jehly s Tomášem Klusem

  T. Klus

  Uchem jehly
  Setkání evangelického faráře Pavla Klineckého se zpěvákem, textařem, skladatelem a hercem Tomáš celý článek

  další články...

  OPERA/ TANEC

  Leonard Bernstein: Co je koncert?

  Leonard Bernstein

  Co je koncert?
  Slavnostní hudební vystoupení. Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, celý článek

  další články...

  LITERATURA/ UMĚNÍ

  Filmové tipy 8. týden

  Dustin Hoffman (Motýlek)

  Sluha Jeho Veličenstva
  Souboj o srdce dámy přivede dva nesmiřitelné francouzské kavalíry až na rozdílné str celý článek

  další články...