zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hybler, Štolfa „Chci vychovat aspoň dva žáky pro divadlo“

Z výstavy

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Zdeněk Hybler Vojtěch Štolfa „Chci vychovat aspoň dva žáky pro divadlo.“ Jan Sládek 1942 Název výstavy divadelních návrhů dvou absolventů Školy umění, kteří se po válce zapsali jako vedoucí scénografové a šéfové výpravy divadla ve Zlíně a v Brně se odvolává k vizionářskému přání jejich učitele Jana Sládka vyslovenému navzdory stále tíživějším válečným událostem v roce 1942.
Expozice v grafickém kabinetu představuje širokou škálu kresebných návrhů divadelních scén a kostýmů, které Hybler a Štolfa vytvořili od 60. let 20. století. Cílem výuky scénografie a navrhování kostýmů ve Škole umění byla nejen výchova budoucích divadelníků. Její výsledky měly úzkou souvislost s baťovskými provozy. Návrháři scén se měli uplatnit ve výstavnictví, například při přípravě výkladních aranží a expozic pro veletrhy.

Navrhování kostýmů souviselo s módním návrhářstvím oděvů a textilu, které měla ve Škole umění původně vyučovat manželka architekta Bohuslava Fuchse Drahomíra. Typickými prvky, které spojují dílo Zdeňka Hyblera a Vojtěcha Štolfy s jejich učitelem Janem Sládkem, jsou například monumentálně působící fragmenty historizujících architektonických prvků (balustrád, oblouků či bohatě plastických fasád), naddimenzované motivy stuh a arabesek, které společně s dalšími elementy podtrhující monumentalitu celé scény. Opačný pól typické Sládkovy tvorby pak představuje používání křehkých, až kresebně subtilních linií.
Zdeněk Hybler (1921-1993) se narodil se v Prostějově. Již od roku 1932 spojil svůj osobní a pracovní život se Zlínem, když se podílel na ilustraci učebnic a dalších baťovských tiskovin. V roce 1939 nastoupil do prvního ročníku Školy umění, kde jej ovlivnili především brněnský grafik Eduard Milén a ostravský scénograf, kostýmní výtvarník, malíř, ilustrátor a grafik Jan Sládek. Není proto divu, že po absolutoriu Školy umění vedly další kroky Zdeňka Hyblera právě směrem ke grafickému designu a divadlu. V druhé polovině 40. let působil v baťovském reklamním oddělení jako kreslič a brzy se stal vedoucím celého návrhového oddělení. Krátce nato však spojil svůj další profesní život s nově založeným zlínským divadlem, které tehdy taktéž působilo v rámci baťovského propagačního oddělení. Od roku 1950 pak působil jako šéf výpravy divadla v Gottwaldově (Zlíně) a poté několik let i v Ostravě.
Vojtěch Štolfa (1921-2002) byl rodákem z Kojetína a již od mládí se věnoval nejen kresbě, ale také ochotnickému divadlu, pro které maloval kulisy. Stejně jako jeho spolužák Zdeněk Hybler se v roce 1939 přihlásil do Školy umění, která byla nově založena Janem Antonínem Baťou, a měl tak možnost navštěvovat velmi podnětnou výuku již zmiňovaného Eduarda Miléna a Jana Sládka. Po absolutoriu její první části - čtyřleté uměleckoprůmyslové školy - pokračoval ve speciálce malíře Rudolfa Gajdoše, kde se věnoval především navrhování vitráží pro baťovské internáty. Ve studiích pak pokračoval u profesora Jana Kaplického v pražské Uměleckoprůmyslové škole. Profesní kariéru scénografa a uměleckého šéfa výpravy spojil především se Státním divadlem v Brně, pro které vytvořil desítky návrhů scén. Kromě Hyblera a Štolfy se divadelní scénografii výrazněji věnovali také jejich spolužáci Karel Kramule, Jan Rajlich a Václav Chad, jejichž návrhy je možné vidět v hlavním prostoru výstavy Ostrov umění v moři průmyslu.
Výstava věnovaná Zdeňku Hyblerovi a Vojtěchu Štolfovi potrvá v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně ve 2. podlaží budovy 14 (Grafickém kabinetu) do 22. listopadu 2015.

9.11.2015 13:11:09 Redakce | rubrika - Výstavy