zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mendel aneb Vzpoura hrášků ve světové premiéře

L. Janota, I. Vaňková a D. Vitázek

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Napadlo vás někdy, že rostliny nemají nervy? Je to asi všem biologům jasné, ale někteří z nás, když zaléváme květiny doma, tak si s nimi i povídáme, tudíž v naší osobní imaginaci zcela nelogicky pocitově předpokládáme, že rostliny mají i smysly a duši. Samozřejmě s touto úvahou před všemi biology ztrácíme body a působíme jako neinteligentní vědecko-výzkumní ignoranti. Jsouce takto předpojata, obávala jsem se, že dvouhodinové představení Mendel aneb Vzpoura hrášků bude suchopárná „nuda v Brně“ o zakladateli genetiky Mendelovi. Tradiční životopisné drama se spoustou vědeckých údajů se naštěstí nekonalo. Autorský tým Slovák – Šotkovský – Štěpán napsal pro unikátní prostor Biskupského dvora vtipnou zpěvohru s původními písněmi, hudbu složil Karel Cón. V neděli 21. června 2015 jsme byli svědky její premiéry a Biskupský dvůr se otřásal salvami smíchu.

Zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, opata augustiniánského kláštera na Starém Brně, hrál Lukáš Janota, který vystihl jeho samotářskou nesmělou povahu. Navíc, podle historických fotek v programu, je i Mendelovi hodně fyzicky podobný. Na scéně Jaroslava Milfajta vidíme zastávku na Mendelově náměstí, vlevo je typické zeleno-červené divadélko, uprostřed socha s kašnou a vpravo včelí úly. Atmosféru doplňuje samotná budova Biskupského dvora, v jejímž podloubí nahoře hraje orchestr pod vedením autora hudby Karla Cóna. Nad celou scénou se tyčí věže katedrály sv. Petra a Pavla. Po úvodní scénce ze současného Brna je odnesena autobusová zastávka, student Janek se mění na Johanna Mendela a my jsme přeneseni do historie. Do Mendelova osudu vstupují rozličné brněnské legendy – subreta Emma Denkerová (Andrea Březinová), do níž je Mendel zamilován, ovšem láska nekončí happy-endem. Divadélko řídí jedna z nejkomičtějších postav impresário Zöllner v podání Milana Němce. Hurónský smích vyvolávaly vstupy nešikovného studenta Schustera (Jiří Ressler), který aspiruje na to stát se „brněnským Hujerem“. Dalšími z účinkujících je co do kostýmů velmi vtipně pojata skupina tančících starobrněnských hrášků v choreografii Martina Packa. Dále se Mendel setkává při studiích ve Vídni se slovenskými obrozenci – Štúrem (Dušan Vitázek), Hurbanem (Dalibor Černák), Hodžou (Marián Chalány)a feministkou Adélou Ostrolúckou (Ivana Vaňková), inscenací se mihne i Darwin (Jan Mazák) a mnoho dalších vědců, univerzitních profesů a představitelů Augustiánů.

Představení to bylo vtipné a příjemně letně svěží, navíc jsme se i poučili o genetice a zavzpomínali na dobu, kdy jsme se v českých školách učili i o Slovácích. Ve finále si Mendel prosadil, že přednese pojednání „Pokusy s rostlinnými hybridy“, na pozadí této přednášky však předváděl své vtipné kousky Zöllner, který si přizval ke spolupráci čtyři tanečnice, z nichž jedna zmerčila pouliční lampu a předvedla i tanec u tyče. Také jsme se dozvěděli, co to znamená „starobrněnská trojka“, ale všechno tady prozradit nemůžeme, běžte si to zjistit sami do Brna na Biskupský dvůr.

Také by vás mohlo zajímat, že po předložení vstupenek na inscenaci Mendel aneb Vzpoura hrášků obdržíte velmi zvýhodněné vstupné na nově otevřenou expozici v Moravském zemském muzeu Mendelianum - atraktivní svět genetiky. Více informací o této výstavě se dozvíte na stránkách www.mendelianum.cz.

Režisérem inscenace a jedním ze spoluautorů byl Stano Slovák, se kterým jsme se po představení sešli ke krátkému rozhovoru:

  • Jak vznikla tato zpěvohra a koho to napadlo, že to bude zrovna o Mendelovi?
    Hrajeme na Biskupském dvoře už šestým nebo sedmým rokem a domluvili jsme se, že budeme vytvářet přímo pro tento prostor jednou za dva roky autorská představení spojená s Brnem, která píšeme v autorské čtveřici Cón-Slovák-Šotkovský-Štěpán. Rozhodli jsme se napsat trilogii, první hra byla Baron Trenck, jehož tělo odpočívá jen několik desítek metrů od Biskupského dvora, v kapucínské kryptě kostela Nalezení svatého Kříže. Hraje se to dodnes. Ty osobnosti si nás i nacházejí samy - v roce 2013 se slavilo 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, takže vznikl činoherní balet Cyril a Metoděj. Hodně z významných osobností „prošlo“ Brnem a právě Brno je nějak zformovalo nebo nasměrovalo. Jednou z těchto osobností byl právě asi světově nejproslulejší Brňan, genetik Mendel.
  • Kdo vymyslel ty vtipné kostýmy hrášků?
    Kostýmy dělala Andrea Kučerová, ale Jaroslav Milfajt je loutkář, takže ty zelené lusky vznikly z jejich spolupráce.
  • Vy jste národností Slovák, dokonce se i jmenujete příjmením Slovák, tedy to trefné vypodobnění slovenské povahy, to byla vaše část práce?
    Na tom jsem se hodně podílel, ale nedělal jsem to sám. Přece jen Brno je od Slovenska jen kousek, Slováci tu jezdí často, takže i mí kolegové se s nimi dost často setkávají a charakter slovenské povahy dokonale znají.
  • Setkali se opravdu osobně Ľudovít Štúr a Mendel?
    Tak to ani my přesně nevíme. Ale vždy spolupracujeme s nějakým poradcem, který se v dané problematice vyzná, v tomto případě to byl brněnský historik Jiří Sekerák. Ten byl toho názoru, že pokud všichni ve stejné době studovali ve Vídni, mohli se skutečně setkat v nějaké studentské hospodě – a nám se ten nápad zalíbil, tak jsme ho rozvinuli. Tím všichni myslím i další obrozence Hurbana, Hodžu a Ostrolúcku.
  • Víte už, kdo bude za dva roky další na řadě?
    Nám doslova klepou na dveře géniové, kteří mají spojitost s Brnem a připadají v úvahu, např. Vítězslava Kaprálová nebo Leoš Janáček - a velká spousta dalších. Rozhodnuti, o kom bude další hra, ještě nejsme.
  • Děkujeme za upřesňující informace a přejeme i do budoucna hodně úspěchů.

  • Mendel aneb Vzpoura hrášků, premiéra 21. června 2015, Biskupský dvůr, Brno
    Scénář Stanislav Slovák, Jan Šotkovský, Petr Štěpán; hudba a instrumentace Karel Cón; režie Stanislav Slovák; scéna Jaroslav Milfajt; kostýmy Andrea Kučerová; choreografie Martin Pacek.
    Osoby a obsazení: Janek Lukáš Janota; Anton Zöllner Milan Němec, Emma Denkerová Andrea Březinová, opat Cyril Napp Ladislav Kolář; František Klácel Jan Brožek; Baruch Placzek Alan Novotný; Schuster Jiří Ressler; Charles Darwin Jan Mazák; Kner Zdeněk Junák; Wunderbar Miloslav Čížek; Christopher Lukáš Vlček; Mendelův otec Jiří Horký, Mendelův strýc Josef Jurásek; Štúr Dušan Vitázek; Hurban Dalibor Černák; Hodža Marián Chalány; Ostrolúcka Ivana Vaňková; a další.

    www.mdb.cz

    29.6.2015 21:06:19 Alena Kunčíková | rubrika - Recenze

    Časopis 17 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Články v rubrice - Recenze

    Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

    Robert Mikluš (Mefisto)

    Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev ...celý článek



    Časopis 17 - sekce

    HUDBA

    Mirai - Tomodachi

    Přebal alba

    Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Dny evropského filmu znají své vítěze

    Bez dechu (Without Air)

    Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f celý článek

    další články...