zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ladislav Chudík - 90 let

Ladislav Chudík

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Uvolněte se, prosím
Ladislav Chudík v talk show Jana Krause (2010). Dále účinkují T. Pergnerová a M. Vostrá. Kamera M. Veselý. Režie V. Nouzák
Letošní jubilant Ladislav Chudík, který byl před časem také hostem talk show Jana Krause, studoval na gymnáziu v Kremnici, filozofickou fakultu bratislavské univerzity (1943–1944) a dramatické oddělení Státní konzervatoře v Bratislavě. Od roku 1944 působí v činohře SND. Stal se uznávaným a velmi populárním hercem doma i v zahraničí. Věnoval se i pedagogické práci (získal titul docent). Roku 1968 na čas emigroval do Vídně, ale vrátil se zpět do vlasti. Z množství jeho televizních rolí patří k nejúspěšnějším postava primáře Sovy v kultovním seriálu Československé televize Nemocnice na kraji města. V rozhlase taktéž ztvárnil řadu postav a přednášel literární díla. Za své herecké mistrovství získal mnohá ocenění. V roce 1965 titul zasloužilý umělec, roku 1982 národní umělec a roku 1999 se stal prvním držitelem Ceny Jozefa Kronera za celoživotní dílo. V letech 1989–1990 byl ministrem kultury Slovenské republiky. Je podruhé ženatý, jeho manželka Alena je právničkou. V roce 2010 obdržel Českého lva jakožto nejlepší herec ve vedlejší roli za film Kawasakiho růže, o týden později pak cenu Trebbia za celoživotní umělecký přínos.
Vysílání: 26.5., 16.00 hod., ČT1.

Úsměvy Ladislava Chudíka
Antologií českého humoru provází Jaromír Hanzlík. Režie P. Vantuch
Vynikající slovenský herec Ladislav Chudík, jehož devadesátiny si v těchto dnech připomíná naše kulturní veřejnost, se setkal s Jaromírem Hanzlíkem v pořadu Úsměvy, aby společně zavzpomínali nejen na společnou práci před kamerou, ale také na Chudíkovy začátky v divadle, ve filmu a v televizi. Ladislav Chudík s velikým šarmem vzpomenul svých hereckých partnerek a partnerů a litoval jen, že jeho herecký účet není pro pořad Úsměvy dostatečně komediální. Že přišla řeč i na nesmrtelného ortopéda primáře Sovu, to je samozřejmé. Diváci si mohou vychutnat nejen zvonivou hercovu slovenštinu, ale i jeho měkkou češtinu. Ladislav Chudík studoval na gymnáziu v Kremnici, filozofickou fakultu bratislavské univerzity a dramatické oddělení Státní konzervatoře v Bratislavě. Neuvěřitelných sedmdesát let působí v činohře Slovenského národního divadla. Stal se uznávaným a velmi populárním hercem doma i v zahraničí. Věnoval se i pedagogické práci (získal titul docent). Roku 1968 na čas emigroval do Vídně, ale vrátil se zpět do vlasti. Z množství jeho televizních rolí patří k nejúspěšnějším zmíněná postava primáře Sovy. V rozhlase taktéž ztvárnil řadu postav a recitoval literární díla. Za své herecké mistrovství získal mnohá ocenění. Už v polovině šedesátých let titul zasloužilý umělec, roku 1982 národní umělec a roku 1999 se stal prvním držitelem Ceny Jozefa Kronera za celoživotní dílo. V letech 1989–1990 byl krátce ministrem kultury Slovenské republiky. Je podruhé ženatý, jeho manželka Alena je právničkou. V roce 2010 obdržel Českého lva jakožto nejlepší herec ve vedlejší roli za film Kawasakiho růže, o týden později pak cenu Trebbia za celoživotní umělecký přínos.
Vysílání: 27.5., 15.20 hod., ČT1

Na kus řeči
Miroslav Donutil si pozval herce Slovenského národního divadla, jubilanta Ladislava Chudíka a jeho kolegu Martina Hubu (2001). Režie A. Vomáčka
Letošního devadesátníka Ladislava Chudíka, představitele primáře Sovy z kultovního seriálu Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města, si tentokrát pozval Miroslav Donutil společně s jeho mladším hereckým kolegou Martinem Hubou k diskusnímu stolu. Tito ostřílení divadelní bardi si vyprávějí neuvěřitelné historky z jeviště i natáčení. Jubilant Ladislav Chudík (27. 5. 1924 Hronec) studoval gymnázium v Kremnici, filozofickou fakultu bratislavské univerzity (1943–1944) a dramatické oddělení Státní konzervatoře v Bratislavě. Od roku 1944 působí v činohře Slovenského národního divadla. Stal se uznávaným a velmi populárním hercem doma i v zahraničí. Věnoval se i pedagogické práci (v roce 1964 získal titul docent). Roku 1968 na čas emigroval do Vídně, ale vrátil se zpět do vlasti. Z množství jeho televizních rolí patří k nejúspěšnějším zmíněná postava primáře Sovy. V rozhlase taktéž ztvárnil řadu postav a recitoval literární díla. Za své herecké mistrovství získal mnohá ocenění. V roce 1965 titul zasloužilý umělec, roku 1982 národní umělec a roku 1999 se stal prvním držitelem Ceny Jozefa Kronera za celoživotní dílo. V letech 1989–1990 byl ministrem kultury Slovenské republiky. Je podruhé ženatý, jeho manželka Alena je právničkou. V roce 2010 obdržel Českého lva jakožto nejlepší herec ve vedlejší roli za film Kawasakiho růže, o týden později pak cenu Trebbia za celoživotní umělecký přínos.
Vysílání: 27.5., 15.55 hod., ČT1

Všechnopárty
Hostem Karla Šípa byl tentokrát, v těchto dnech jubilující, významný slovenský herec Ladislav Chudík. Dále účinkují Viktor Preiss a Jiřina Bohdalová. Kamera J. Špelda. Režie V. Polesný
Všechnopárty je populární talk show Karla Šípa, se kterou se na obrazovce České televize setkáváte pravidelně. Každý týden v divadle Semafor moderátor přivítá své tři hosty na jedno společné téma. Dnes vám přijdou dělat společnost tři skutečně famózní hosté, jsou jimi "Herecké legendy". Naše pozvání přijali slovenský herec a divadelní pedagog Ladislav Chudík, který v těchto dnech slaví své devadesátiny, dále Jiřina Bohdalová a herec Viktor Preiss.
Ladislav Chudík, narozený 24. května 1924 v slovenské obci Hronec, studoval na gymnáziu v Kremnici, filozofickou fakultu bratislavské univerzity (1943–1944) a dramatické oddělení Státní konzervatoře v Bratislavě. Od roku 1944 působí v činohře SND. Stal se uznávaným a velmi populárním hercem doma i v zahraničí. Věnoval se i pedagogické práci (v roce 1964 získal titul docent). Roku 1968 na čas emigroval do Vídně, ale vrátil se zpět do vlasti. Z množství jeho televizních rolí patří k nejúspěšnějším postava primáře Sovy v kultovním seriálu Československé televize Nemocnice na kraji města. V rozhlase taktéž ztvárnil řadu postav a recitoval literární díla. Za své herecké mistrovství získal mnohá ocenění. V roce 1965 titul zasloužilý umělec, roku 1982 národní umělec a roku 1999 se stal prvním držitelem Ceny Jozefa Kronera za celoživotní dílo. V letech 1989–1990 byl ministrem kultury Slovenské republiky. Je podruhé ženatý, jeho manželka Alena je právničkou. V roce 2010 obdržel Českého lva jakožto nejlepší herec ve vedlejší roli za film Kawasakiho růže, o týden později pak cenu Trebbia za celoživotní umělecký přínos.
Vysílání: 28.5., 16.00 hod., ČT1

Hovory H z Paláce K
Miroslav Horníček tentokrát s populárním hercem, jubilantem Ladislavem Chudíkem (1996). Kamera J. Lebeda. Režie P. Vantuch
Nestor českého divadelnictví Miroslav Horníček si v roce 1996 pozval do svých obnovených Hovorů H, které se pořádaly v bývalém Paláci kultury v Praze, slavného slovenského herce Ladislava Chudíka, představitele primáře Sovy v kultovním seriálu Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města. Oba ostřílení divadelní bardi si vyprávěli o svých neuvěřitelných zážitcích z „prken, jež znamenají svět“. Ladislav Chudík studoval na gymnáziu v Kremnici, filozofickou fakultu bratislavské univerzity (1943–1944) a dramatické oddělení Státní konzervatoře v Bratislavě. Od roku 1944 působí v činohře SND. Stal se uznávaným a velmi populárním hercem doma i v zahraničí. Věnoval se i pedagogické práci, získal dokonce vysokoškolský titul docent. Roku 1968 na čas emigroval do Vídně, ale vrátil se zpět do vlasti. Z množství jeho televizních rolí patří k nejúspěšnějším zmíněná postava primáře Sovy. V rozhlase taktéž ztvárnil řadu postav a recitoval literární díla. Za své herecké mistrovství získal mnohá ocenění. V roce 1965 titul zasloužilý umělec, roku 1982 národní umělec a roku 1999 se stal prvním držitelem Ceny Jozefa Kronera za celoživotní dílo. V letech 1989–1990 byl ministrem kultury Slovenské republiky. Je podruhé ženatý, jeho manželka Alena je právničkou. V roce 2010 obdržel Českého lva jakožto nejlepší herec ve vedlejší roli za film Kawasakiho růže, o týden později pak cenu Trebbia za celoživotní umělecký přínos.
Vysílání: 29.5., 15.10 hod., ČT1

Divadélko pod věží
Přátelské setkání Marie Rottrové a jejích hostů. Spoluúčinkují: K. Gott, J. Bartoška a L. Chudík, který se v těchto dnech dožívá devadesáti let (1986). Režie Z. Havlíček
V oblasti hudebně-zábavných pořadů patřil k nejvýraznějším cyklům na ostravské obrazovce osmdesátých let pořad Divadélko pod věží. Místem natáčení se stala v roce 1981 Nová radnice v Ostravě. Marie Rottrová si sem zvala velmi atraktivní hosty. Vystupovali zde například Karel Gott, Pavel Bobek či Jiří Bartoška. S některými z nich natočila i písňové duety. Ke zpívání se nechal v roce 1986 zlákat i slovenský herec Ladislav Chudík, když překvapené Marii věnoval osobitě zazpívanou Wykrentovu písničku "Lásko, voníš deštěm".
Pořad uvádíme při příležitosti životního jubilea tohoto významného slovenského herce.
Vysílání: 29.5., 15.50 hod., ČT1

13. komnata Ladislava Chudíka
Známý slovenský herec, který se proslavil rolí primáře Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města, prožil velkou část života v manželství s vážně duševně nemocnou ženou (2010). Připravili: Z. Burešová, M. Čvorsjuk a Y. Vavrová
Ladislav Chudík, snad nejznámější slovenský herec starší generace, se v Čechách proslavil především rolí čestného a charakterního primáře Sovy ze seriálu Nemocnice na kraji města. Před nedávnem ztvárnil zajímavou roli vyšetřovatele ve filmu Jana Hřebejka Kawasakiho růže.
Hned po ukončení studia na konzervatoři dostal angažmá v Národním divadle v Bratislavě a setrval tam plných šestašedesát let. Za své herectví získal množství cen, včetně titulů zasloužilého i národního umělce.
Na první pohled by se mohlo zdát, že tak noblesní a spořádaný člověk jako je pan Chudík nemůže mít žádná tajná zákoutí. Přesto osud barda slovenského herectví poznamenalo velké trápení a životní tápání.
Ladislav Chudík byl dlouhá léta ženatý s vážně duševně nemocnou ženou. Neustále se stěhoval z místa na místo, měnil byty a dostal se do vleklého sporu s bytovou mafií, která ho připravila o peníze i nervy. Pod nátlakem své ženy emigroval na krátkou dobu do Rakouska. Nakonec své rozhodnutí změnil a vrátil se. S ženou žil v dlouhodobém vztahu ovládaném její duševní chorobou. Navíc se nechtěla léčit a její stav se proto zhoršoval. Stupňující se agresivita vedla k absolutnímu ovládání manžela. Nejdříve to bylo přání získat větší byt, po přestěhování zase chtěla, aby se vrátili do původního. Ladislav Chudík se nakonec dostal do vleklých finančních problémů a soudních sporů. Manželka mezitím dostala mozkovou mrtvici a Ladislav Chudík ji dennodenně navštěvoval v nemocnici. Agresivita se však stále stupňovala. Bylo to v době, kdy se natáčela Nemocnice na kraji města a jeho popularita vzrůstala. Nesnesitelný vztah pan Chudík nakonec vyřešil rozvodem. Po určitém čase si našel novou partnerku, právničku Alenu, se kterou žije v klidném vztahu dodnes. Průvodkyní 13. komnatou Ladislava Chudíka byla moderátorka Zuzana Burešová.
Vysílání: 30.5., 20.55 hod., ČT1
Opakování: 31.5., ČT1., 01.6., ČT1., 03.6., ČT1.

22.5.2014 10:05:56 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Michal Ajvaz nová próza Pasáže

Přebal knihy Pasáže

Kniha Pasáže jsou devátou prózou Michala Ajvaze. A zároveň jako by to nebyl devátý titul, ale stále tatáž, nek celý článek

další články...