zvláštní poděkování
Quantcom.cz

David Hrbek: Rozhovor naruby ...

David Hrbek (Zdroj: Z. Tichý)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vzhledem k desetiletému výročí existence Scénických rozhovorů ve Švandově divadle přichystala smíchovská scéna na květen společné vystoupení oslovených hostů. Mimojiné svou účast potvrdili olympionička Věra Čáslavská, muzikant a režisér Ondřej Havelka, zpěvačky Marta Kubišová a Aneta Langerová, moderátor Václav Moravec, herečka Bára Hrzánová, herec Michal Dlouhý a ekonom Tomáš Sedláček. Oslavy se staly minulostí, hurá do další desítky rozhovorů. Přichystali jsme pro vás jeden rozhovor naruby…

David Hrbek se ve svých talk show většinou ptá. Chytře, neotřele, vtipně, s patřičnou úctou ke zpovídanému. Tentokrát se role obrátily. U příležitosti desetiletého výročí existence Scénických rozhovorů zavzpomínal na své začátky, první otázky a vzácné okamžiky, o které se tak rád dělí s ostatními. Pokora a upřímnost nechyběla ani v jeho odpovědích.

  • Jak a kde se narodil nápad na Scénické rozhovory?
    Když se můj bratr Daniel Hrbek stal čerstvě ředitelem Švandova divadla a zahajoval novou éru této scény, chtěl z tohoto prostoru vybudovat místo, v němž se budou setkávat a protínat různé umělecké druhy a žánry. Nejen divadlo, ale také hudba, autorská čtení, výstavy a mnoho dalšího. A tak mě zkraje, jako mnoho dalších, jimž věřil, požádal, abych mu řekl, kdyby mě napadlo ještě něco, co by mohlo najít pod jednou střechou Švanďáku útočiště. Nedlouho předtím jsem dělal sérii rozhovorů před publikem se spisovateli, muzikanty, výtvarníky v Muzeu umění v Olomouci, kde pracuju. A protože mě to bavilo a v Olomouci jsem s tím tehdy dočasně skončil, navrhl jsem mu tuhletu talk show. Bratr souhlasil a v květnu už to bude přesně deset let, co proběhl první díl.
  • Který díl ti utkvěl v paměti?
    Je jich samozřejmě víc, protože si zvu výhradně hosty, které mám rád, kteří jsou mi sympatičtí a o nichž vím, že zároveň mají co sdělit. Takže vyloženě namátkou Zdeněk a Jan Svěrákovi, Michal Horáček, Tatabojs, Ondřej Vetchý, Jiří Lábus, Otakar Motejl, Vojta Dyk a Honza Maxián, Olga Sommerová, Věra Čáslavská, Viktor Preiss, Ivan Trojan. Ze zahraničních Suzanne Vega, Robert Fulghum, hudební skladatel Michael Nyman, fenomenální kytarista Tommy Emmanuel, dvorní kytaristka Michaela Jacksona Jennifer Batten, fotograf Mike McCartney (mladší bratr slavnějšího Paula). A tak bych mohl pokračovat.
  • Na který díl bys naopak nejraději zapomněl?
    Byl to rozhovor s Václavem Havlem a Lou Reedem. Ten večer byl vyvrcholením ročních příprav, které byly velmi složité a zabraly spoustu času jak po stránce organizační, tak i po stránce samotné přípravy. Ještě čtrnáct dní po onom večeru zaslechla moje žena v žižkovské hospodě U Vystřelenýho oka, jak se máničky u jednoho stolu přou o to, kdo byl větší vůl, jestli nevstřícný Lou Reed, nebo neschopný moderátor. Skončilo to prý plichtou. Senzační byl ale Václav Havel, který nám velice pomáhal ať už v době, kdy finišovaly přípravy, nebo potom během samotného večera, kdy zachraňoval, co se dalo. Z padesáti procent se na tom ne moc vydařeném večírku podepsala moje nezkušenost a obrovská únava z toho, jak jsme všichni neustále byli Reedovi k ruce, z padesáti procent na tom má svůj podíl samotný Reed, který dostál své negativní pověsti. Bylo to na mě tehdy velké sousto. Tehdy jsem se dotkl samotného dna. Na druhou stranu tam přesto zaznělo moc zajímavých věcí. Nedávno jsem našel odvahu tento rozhovor zpracovat v podobě psaného textu a vyšlo z toho poměrně zajímavé čtení. Takže to nakonec nebyl tak zbytečný večer.
  • Koho by sis moc přál vyzpovídat a ještě se ti to nepovedlo, nebo případně už nepovede?
    Z těch snových hostů, které se mi nepovedou získat, jmenuji dva: Paul McCartney a Dustin Hoffmann.
  • Kdo je podle tebe jako moderátor nepřekonatelný?
    Marek Eben a Václav Moravec. Oba mají výrazný a nezaměnitelný styl vedení rozhovoru. Marek pokládá zajímavé otázky, protože se umí dívat na věci z překvapivého úhlu. Nakonec tato schopnost originálního pohledu se jasně odráží i v jeho písničkové tvorbě. A u Václava je mi víc než sympatická ta jeho schopnost ptát se mile přidrzle a narovinu. Poprvé jsem ho zaznamenal na kabelové televizi Galaxie v pořadu Otázky a odpovědi, kam si ještě jako student žurnalistiky zval hosty od umělců přes politiky. Ten pořad jsem do jeho skončení sledoval pravidelně, Václav byl pro mě zjevení. A od té doby jsem ho nespustil z očí. A oba, Marek s Václavem, mají ještě jedno společného: jsou vždy skvěle připraveni. To u nás vůbec není běžné.

  • Dramaturg a moderátor David Hrbek (1968) vystudoval aprobaci češtinu angličtina na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Sedm let učil na gymnáziu a od roku 2000 pracuje v Muzeu umění Olomouc jako lektor animací. Od května 2003 moderuje talk show Scénické rozhovory v pražském Švandově divadle. Od února 2011 pak v Olomouci Talkshow Davida Hrbka. Dlouhodobě spolupracuje s hudebním skladatelem Tomášem Hanzlíkem, pro něhož napsal libreta ke třem drobným operám a libreto k celovečernímu opernímu muzikálu Labyrint vášně, v němž pohostinsky vystoupila mj. Soňa Červená.
    Je autorem čtyř publikací. Tři z nich jsou knižní rozhovory: ŠUMNÝ VÁVRA (interview s Davidem Vávrou), VŠECHNO JE SÁZKA (přepisy dvanácti vybraných rozhovorů z pořadu Scénické rozhovory ve Švandově divadle), NĚKDY RÁJ (velký rozhovor s fotografem Robertem Vanem). Na podzim roku 2010 mu vyšla autobiograficky laděná povídková knížka DVACET ZÁŘÍCÍCH DRAHOKAMŮ. Příležitostně publikuje rozhovory v Reflexu, v příloze Pátek LN a v Xantypě.

    27.5.2013 23:05:05 Redakce | rubrika - Rozhovory