zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy na 16. týden

Esther

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Esther
Lidová hra Esther, v níž židovská královna svou osobní statečností zachránila židovský národ před vyhubením, se stala jedním z představení v terezínském ghettu před sedmdesáti lety. K realizaci ji tehdy připravili umělci, kteří se na její přípravě podíleli již před válkou v divadle E. F. Buriana. Karel Reiner a Norbert Frýd přivezli do Terezína Burianův scénář s přesnými textovými, scénickými a hudebními údaji. Ve stejnojmenném dokumentárním filmu režiséra Jaroslava Hovorky vzpomínají na legendární představení dosud žijící aktéři Zdenka Fantlová, Jan Fischer a Hana Reinerová, manželka skladatele, která tehdy spolupracovala i při nácviku hudby a představitelka Esther, která dnes žije v Londýně, paní Hana Pravdová-Picková. Kombinováním výpovědí pamětníků a rekonstruovaných ukázek ze hry, kterou nastudovali brněnští konzervatoristé, vznikl cenný dokument o jednom z představení, která tehdy vězněným Židům v Terezíně dodávala naději a duchovní vzpruhu. Vysílání: 16.4., 14.05 hod., ČT2.

Divadlo žije!
Divadelní legendy českého divadla vzpomínají ve svých pamětech na působení v oblastních souborech velmi romanticky. Jak se ale žije hercům na oblasti dnes? O své zkušenosti, zklamání i radosti se podělí Petr Konáš ze Západočeského divadla v Chebu, Regina Razovová, členka mosteckého divadla, Ondřej Veselý z činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a Dagmar Novotný z Východočeského divadla v Pardubicích.
Dvacet let členem progresivního Divadla na provázku a odehrál zde řadu klíčových rolí, z nichž nejslavnějším se zřejmě stal Nikola Šuhaj v muzikálu Balada pro banditu. Širší veřejnosti se ale stal známým až v devadesátých letech především prostřednictvím svých talk show. Co si o své herecké kariéře a současném divadle myslí dnes člen činohry Národního divadla Miroslav Donutil?
Příběh o lásce, která nikdy nevyhasla, ale ani se nikdy nenaplnila, nastudoval v Divadle Ungelt Ladislav Smoček. V inscenaci Největší démant světa hrají Dana Syslová a František Němec. Současnou variaci na Moliérova Misantropa odehrávající se v dnešním Londýně z pera britského dramatika Martina Crimpa uvedl v české premiéře v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích režisér Martin Glaser.
Uli, Vanilka, Advokát a Teta z Liverpoolu pokračují v úspěšném retro tažení po českých divadelních scénách. Nejnověji semaforskou jazzovou operu Dobře placená procházka nastudovali v Chebu.
O jevištní podobu povídek Květy Legátové se pod názvem Želary pokusila Městská divadla pražská. Původní text Egona Tobiáše „Denně“ vzniklý na objednávku Divadla Na zábradlí inscenoval Jan Nebeský. Vysílání: 21.4., 11.25 hod., ČT2; Opakování: 24.4., ČT2.

15.4.2012 22:04:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Festival Janáček Brno 2024

Věc Makropulos (Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

Mottem letošního festivalu je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte Brno a českou hudb celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 celý článek

další články...