zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ceny Thalie za rok 2011 rozdány

Helena Dvořáková jako Ysé v inscenaci Polední úděl

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V přímém přenosu na ČT 1 jsme mohli sledovat slavnostní večer z Národního divadla, při němž byly předány Ceny Thalie za rok 2011. Zdá se, že novému prezidentu Herecké asociace Jiřímu Hromadovi se daří lesk Thálií znovu pozvednout. Spolehlivý, a opravdu vtipný moderátor Antonín Procházka se dokázal se vyrovnat s problémy přímého přenosu a technickými výpadky s přehledem, a z jeho úst zaznělo i několik hořkých pravd, spojených s hereckou profesí (mj. že si herci nemohou dovolit akci Děkujeme, odcházíme!, neboť je jich dostatek, a mohou být snadno nahrazeni). Nicméně, letošní úroda cen ukázala, že to s uměleckým světem u nás není zas až tak špatné, že existuje množství osobností (ať už v Praze, tak i po celé republice), které si pozornost, i ocenění zaslouží.

Vědomí kontinuity naší kultury podporuje každoroční udělování cen za celoživotní přínos, který letos obdrželi operní pěvec René Tuček, mistr baletního umění Vlastimil Harapes a herec Luděk Munzar, který zavzpomínal, že se tak na prkna Zlaté kapličky vrátil po 22 letech, kdy zdejší angažmá dobrovolně opustil. Kromě toho formuloval svůj názor na současné divadlo, stranící poctivému psychologickému přístupu oproti experimentům a alternativním interpretacím. Zvláštní cenu Kolegia získal kostýmní výtvarník Josef Jelínek. Na druhé straně věkové stupnice se ocitla herečka Tereza Dočekalová z ostravské Komorní scény Aréna, která získala Thalii pro herce do 33 let.

Členové porot Cen Thalie musí při svých misích objezdit skutečně celou republiku, a neměli by zmeškat žádný výrazný umělecký výkon. Je tedy příjemné vidět, že mnohé z jejich tipů (i v širší nominaci) si všímají právě mimopražských uměleckých výkonů. Navíc, letos byla patrná tendence oceňovat zahraniční umělce hostující na našich scénách.

A jak to dopadlo v jednotlivých kategoriích?

Jako první si objemné vázy z dílny Bořka Šípka odnesla Monika Absolonová za titulní roli ve FUNNY GIRL, kterou v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem režíroval Lumír Olšovský. Už podruhé si Thalii za svůj výkon odnesl brněnský Dušan Vitázek, tentokrát za ústřední dvojroli v muzikálu JEKYLL A HYDE na jevišti Městského divadla Brno.
Ústečtí se radovali ještě jednou, to když za operu bodovala Anna Klamo za titulní roli v opeře LAKMÉ. Z mužů velkých hlasů nejvíce zaujal hostující Jacek Strauch (narozený v Londýně polským rodičům) za titulní roli v opeře CARDILLAC v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Cizinka bodovala i v baletní kategorii. Japonská tanečnice Miho Ogimoto získala cenu za roli GISELLE ve stejnojmenném baletu uvedeném Státní operou v Praze. Podruhé nominaci proměnil Jan Fousek za roli Vikomta de Valmont v inscenaci NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI Národního divadla v Brně.

Nejsledovanější ovšem byly kategorie činoherní. Divadelní hattrick se podařil Heleně Dvořákové - po Cenách Divadelních novin a Alfréda Radoka získala její Ysé v POLEDNÍM ÚDĚLU v Divadle v Dlouhé už třetí ocenění (a je pravda, že se její vítězství očekávalo). Překvapením bylo ocenění Václava Neužila (před favorizovaným Jurajem Kukurou). Nicméně, je třeba říci, že Neužil je v roli Mugsyho ve hře DEALER´S CHOICE v Dejvickém divadle skutečně okouzlující, a ocenění si plně zaslouží.

25.3.2012 23:03:43 JaSop | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Asociace profesionálních divadel oslavila 30. narozeniny

Asociace profesionálních divadel

Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila narozeniny zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v so ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...