zvláštní poděkování
Volný.cz

Téma Štěstí – festival 4+4 dny v pohybu

ÚLUV

autor: archiv   

zvětšit obrázek

„Štěstí hledejte na Národní 36!“ – to bude platit od 15. do 22. října 2011, kdy se v nevyužívané budově bývalého ÚLUVu (Ústředí lidové umělecké tvorby) zabydlí mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Hlavním lákadlem v rámci projektu Místa činu, jehož cílem je oživovat zanedbané, ohrožené, ale jinak zajímavé prostory, se stane rozsáhlá výstava současného českého umění nazvaná ŠTĚSTÍ. Připravuje ji dvacet tři předních tuzemských kurátorů a šedesát umělců, kteří přinesou ve dvou patrech své vlastní pohledy na téma štěstí v současném životě. „Oslovení umělci nepracují pouze s daným tématem, ale reagují také na samotný prostor ÚLUVu,“ říká Denisa Václavová, dramaturgyně programu.

Od soboty ožije objekt ÚLUVu, který byl roku 1936 architektem Oldřichem Starým koncipován původně jako galerijní a reprezentační prostor, také dalšími akcemi: videoartem, instalacemi, divadelními představeními, symposii, přednáškami o architektuře, komentovanými procházkami, DJs party a nebude chybět umělecký bar a knihkupectví s uměleckými knihami. Souběžně s výstavou se rozběhne festivalový program také na dalších místech – 15. a 16. října v Divadle Archa uvede slavné německo-britského uskupení Gob Squad velmi úspěšné představení BEFORE YOUR VERY EYES, kde na jevišti za jednostranným zrcadlem účinkují dětští performeři ve věku od osmi do čtrnácti let, kteří přesně a vtipně komentují svět dospělých a své plány do budoucna.

Festival 4+4 dny v pohybu letos proběhne od 15. do 22. října kromě ÚLUVu také v divadle Archa, divadle Alfred ve dvoře, MeetFactory, Hale ALTA 30, ve Vršovicích a na dalších místech. K letošním dalším zahraničním hostům patří dále například nejvtipnější skandinávský soubor Jo Strømgren Kompani s představením o pijácích kávy, projekt brazilského herce, režiséra a producenta Joelsona Gussona nazvaný CYBORG MANIFESTO na téma kultu krásy a plastické chirurgie, premiéra „supermanovského“ živelného představení předního česko-italského tanečního souboru Deja Donne, projekt HAIRCUTS BY CHILDREN (NECHTE SE OSTŘÍHAT DĚTMI) kanadských Mammalian Diving Reflex, nebo provokativní a vizuálně působivá inscenace ÖKÖ slovensko- švýcarského souboru T-d´U v režii Martina Kukučky, polovina dua SKUTR.
Na letošním festivalu představí premiéry také čeští tvůrci: režisér, scénárista a herec Jiří Havelka s divadlem Vosto5 uvede nové představení PÉRÁK – NA JMÉNĚ NEZÁLEŽÍ. ROZHODUJÍ ČINY!, výjimečný režisér a divadelní publicista Jiří Adámek připravuje se souborem Boca Loca Lab premiéru nového představení POŽÁR, soubor Handa Gote Research & Development a choreografka a tanečnice Veronika Švábová ve svém novém představení MRAKY pátrá po dějinách vlastní rodiny, a pražskou premiéru svého nového představení SUNA NO ONNA (PÍSEČNÁ ŽENA) uvede také choreografka Lea Švejdová a soubor NANOHACH.

Část letošního projektu Místa činu se odehrává také ve čtvrti Vršovice, kde proběhnou komentované procházky po industriálních stavbách, přednáška o pražském potoku Botiči či bude otevřena galerie současného umění v nevyužívané vršovické proluce. Hlavním programem je 22. října sportovně-umělecký večer nazvaný BOHÉMOVÉ NA BOHEMCE s podtitulem „Co se stane, když se umělec netrefí do míče“ vytvořený pro stadion Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku, na kterém se podílí řada umělců. „Na stadion vypustíme blíže nespecifikované stádo umělců, kteří ctí pouze svou ničím nespoutanou imaginaci. To vše v průběhu standardního fotbalového tréninku. Experiment, jehož výsledek změní svět fotbalu navždy. Jako už tolikrát na Bohemce,“ lákají na neobvyklou akci tvůrci.

15.10.2011 10:10:29 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lucerna (NdB)

Články v rubrice - Festivaly

Festival 13+ vidělo 1 864 diváků

Transky, body, vteřiny (Divadlo Petra Bezruče)

V pondělí 20. ledna skončil v pražském Divadle v Dlouhé 11. ročník nesoutěžní divadelní přehlídky pro mladé pu ...celý článekČasopis 04 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 5. týden

O. Navrátil, D. Veškrnová (Bylo nás pět)

F. L. Věk (5/13)
Doktor Thám získal Františka ke spolupráci s vlasteneckým divadlem Bouda. Klenot české tel celý článek

další články...