zvláštní poděkování
Volný.cz

Komedie se skokem smrti na pardubické Malé scéně ve dvoře

Jan Musil v inscenaci UTÍKEJ, VÁŇO, UTÍKEJ!

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

102. divadelní sezóna Východočeského divadla nese podtitul Pardubice, co znamenají svět, proto se témata spojená s městem Pardubice prolnou jako červená nit celým nadcházejícím divadelním rokem.

Hned první premiéra se nechala inspirovat Velkou pardubickou, neboť co jiného se vedle Semtexu, perníku či hokeje každému v Čechách vybaví, když se řekne Pardubice? Přece dostihy! Z tohoto zajímavého prostředí vychází komedie UTÍKEJ, VÁŇO, UTÍKEJ! ANEB VELKÁ DIVADELNÍ STEEPLECHASE, jejíž premiéra se uskuteční v sobotu 8. října na Malé scéně ve dvoře – v předvečer startu 121. ročníku nejznámějšího českého dostihu.

Na divadelní závodiště pod trenérským dohledem hostující Terezy Karpianus vyběhnou Martina Sikorová, Lída Vlášková, Jan Musil, Zdeněk Rumpík, Ladislav Špiner a Radek Žák.

Novou komedii pardubického divadla přibližuje dramaturg Zdeněk Janál: „Velká pardubická je odrazem českých dějin i odrazem lidských osudů. Každý člověk a každý národ se potýká s překážkami a se soupeři a ubírá se ke svému cíli. Jsou Josef Váňa, Václav Chaloupka, Lata Brandisová a další z žokejů hrdinové? Co je to hrdinství? Zvítězit? Doběhnout do cíle? Naše inscenace je poctou všem hrdinům, kteří se dostavili na start, protože vedle touhy zvítězit je zdobí i odvaha prohrát. V prostoru, který bude obyčejným pískovištěm, a s výpravou ne nepodobnou dětským hračkám vytvoříme dějiště přelomových událostí a scénu pro velké lidské příběhy.“

„Základními tématy hry jsou houževnatost, naděje a snílkovství. Inscenace, což je dáno již výchozím scénářem, se kterým jsme po prázdninách s dramaturgy k hercům přišli, má formu řetězce navazujících výjevů, obrazů a skečů, jež tato témata nacházejí v dějinách Velké pardubické a nejen v ní,“ doplňuje režisérka Tereza Karpianus.

10.10.2011 22:10:25 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lucerna (NdB)

Články v rubrice - Zprávy

Zlínská inscenace Masaryk/Štefánik na obrazovce

Luděk Randár a Juraj Bača (Masaryk/Štefánik)

Záznam inscenace Masaryk/Štefánik odvysílá v neděli 26. ledna 2020 ve 22.10 hodin slovenská televize RTVS. Hru ...celý článekČasopis 04 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Božena Němcová – 200 let

Nesmrtelná hvězda Božena Němcová

Babička (1/2)
Jarmila Kurandová a Libuše Šafránková ve slavném televizním filmu podle románu Boženy Němcové celý článek

další články...