zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vladimír Válek – 80 let

Dirigent Vladimír Válek

autor: archiv Scena.cz   

zvětšit obrázek

Vladimír Válek, dirigent
Několik zastavení s významným českým umělcem, jehož životní jubileum si v těchto dnech připomínáme (2005). Připravili J. Novotná a M. Kubala
Štáb České televize provázel letošního jubilanta Vladimíra Válka při uměleckých turné v Japonsku, Jižní Koreji, Řecku, Německu, Rakousku a pochopitelně i na tuzemských koncertech. Zachytil ho při spolupráci s Českou filharmonií, s Filharmonií města Soulu a pochopitelně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, v jehož čele působil přes dvacet sezon. Režisér Martin Kubala se pokusil nahlédnout do zákulisí dirigentské práce i do Válkova soukromého života.
Český dirigent Vladimír Válek se narodil 2. září 1935 v Novém Jičíně. Po studiích hry na pozoun a violu na kroměřížské konzervatoři studoval dirigování u Ľudovíta Rajtera na VŠMU v Bratislavě, později pokračoval ve studiu dirigování na pražské AMU. V roce 1970 založil Dvořákův komorní orchestr, kde působil nejen jako hráč ale i jako umělecký vedoucí tohoto hudebního tělesa. Své umění rozvíjel za dirigentským pultem pražský symfoniků (FOK). Řadu let stál pak v čele Symfonického orchestru Československého, později Českého rozhlasu, jehož hru pozvedl na mimořádnou uměleckou úroveň. V roce 2010 za své zásluhy získal Medaili Za zásluhy v oblasti kultury.
Vysílání: 30.8., 22.25 hod., ČT art

SOČR v Japonsku
Letošní jubilant Vladimír Válek za dirigentským pultem rozhlasových symfoniků v zemi vycházejícího slunce (2004). Spoluúčinkují: M. Maisky, S. Bunin a T. Sato. Kamera a režie M. Kubala
V roce 2004 se uskutečnilo v pořadí sedmé japonské turné Symfonického orchestru Českého rozhlasu s šéfdirigentem Vladimírem Válkem, který letos 2. září oslaví své osmdesátiny. Hudebníci vystoupili na devíti koncertech, z toho třikrát v tokijské Suntory Hall, a vyslechlo je přes 18 tisíc návštěvníků!
Sólové party přednesli violoncellista Mischa Maisky a klavíristé Stanislav Bunin a Tateki Sato, zněla hudba A. Dvořáka, B. Smetany, R. Schumanna a F. Chopina.
Obrazový kaleidoskop kameramana a režiséra Martina Kubaly zachycuje vrcholné momenty úspěšného zájezdu, stejně jako pozoruhodné výjevy z každodenního i svátečního života Japonců.
Japonsko je zemí nejen nesmírně dynamického technického rozvoje, ale i příkladné péče o své kulturní dědictví. Neuzavírá se však do sebe. Nemalé částky věnuje i rozvoji umění, kde přední místo má pochopitelně i hudba. Do Japonska přijíždějí stále častěji přední světové orchestry, které tam hrají v překrásných nových koncertních sálech, a to za velkého zájmu místního publika.
Vysílání: 30.8., 22.55 hod., ČT art

17.8.2015 10:08:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery

Jonas Kaufmann

E. W. Korngold: Mrtvé město
Hvězdný tenorista Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery o třech dějstvích po ...celý článek


Legendární salcburská Traviata

Traviata

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb ...celý článek



Časopis 24 - sekce

HUDBA

Perspektiva Ivana Mládka

Ivan Mládek

Perspektiva Ivana Mládka
Inženýr ekonomie, multiinstrumentalista, komik a skladatel i interpret již dávno z celý článek

další články...