Pražské Quadriennale se v roce 2011 představí ve Veletržním paláci
autor: archiv
zvětšit obrázekPořadatelé největší mezinárodní přehlídky věnované scénografii a divadelní architektuře Pražské Quadriennale (PQ) v roce 2011, kdy se uskuteční 12. ročník PQ, obsadí tato jedinečná akce od 16. do 26. června Veletržní palác - budovu Národní galerie. Tedy objekt pár stovek metrů od dosavadního tradičního místa, Průmyslového paláce na Výstavišti. Funkcionalistická budova Veletržního paláce se v roce 2011 stane hlavním centrem Pražského Quadriennale a bude hostit dvě hlavní sekce PQ, a to Sekci zemí a regionů a Studentskou sekci. Vedle expozic rozmístěných v několika patrech se zde odehraje řada přednášek a dalších doprovodných programů. Umělci však zamíří i do centra Prahy, kde se uskuteční řada představení, výstav či performancí přímo v ulicích města, na piazzetě Národního divadla či v budově Divadelní akademie múzických umění.
„Pro Pražské Quadriennale, které se v roce 2007 mohlo pochlubit téměř třiceti tisíci návštěvníky a pěti tisícovkami divadelních profesionálů a studentů, jsme intenzivně hledali nový prostor. Chtěli jsme, aby nejen poskytl dostatečné zázemí všem účastníkům a návštěvníkům, ale přinesl i řadů nových impulsů pro PQ samotné. Propojení s Národní galerií nabízí nové kontexty pro Pražské Quadriennale, jež prezentuje scénografií jako disciplínu mezi výtvarným uměním a divadlem i dalšími obory,“ dodává umělecká ředitelka PQ Sodja Lotker.
Cílem Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru je přiblížit aktuální práci divadelních výtvarníků, designérů a architektů z celého světa co nejširší veřejnosti. Organizátoři připravují stejně jako pro minulý ročník – vedle ryze odborné náplně – množství programových bodů určených laickému i odbornému (a samozřejmě také dětskému) publiku. V tuto chvíli se k účasti na Pražském Quadriennale přihlásilo na 56 zemí z různých kontinentů. Nechybí tradiční účastníci PQ jako USA, Německo, Norsko, ale jsou přihlášeny i státy jako Indie či Kazachstán.
Veletržní palác patří mezi nejvýraznější funkcionalistické architektonické skvosty Prahy. Jeho autory jsou Josef Fuchs a Oldřich Tyl. Stavba byla dokončena v roce 1928 a byla tehdy odbornou veřejnosti ceněna pro svou velikost, moderní zpracování i nezvyklé řešení fasády. Šest podlaží Veletržního paláce sloužilo svému účelu až do roku 1939, poté budova sloužila nejrůznějším účelům, po ničivém požáru v roce 1974 byla na začátku devadesátých let minulého století kompletně zrekonstruována a jsou v ní umístěny umělecké sbírky 20. a 21. století Národní galerie.
Časopis 44 - rubriky
Časopis 44 - sekce
DIVADLO
Divadlo J. K. Tyla uvádí humorné fantasy Maškaráda
Nová scéna Divadla J. K. Tyla se promění na Ankh-Morkporskou operu ovládanou tajemným fantomem. Objeví se zde celý článek
HUDBA
Hudební tipy 44. týden
Doupě Divokýho Billa
Populární folkrocková skupina v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. R celý článek
OPERA/ TANEC
Juniorský balet NdB představuje původní choreografie
Juniorský soubor Baletu NdB uvádí v divadle Reduta program s názvem Balet NdB2: Silent Woods / Capriccio / For celý článek